Pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Premier Morawiecki zapowiada zmiany!

2019-11-19 13:33 Rafał Mądry
Niebezpieczne przejście dla pieszych na ulicy Meissnera
Autor: Tomasz Radzik/SE Niebezpieczne przejście dla pieszych na ulicy Meissnera

Wraca pomysł wprowadzenia pierwszeństwa dla pieszych przed pojazdami, jeszcze przed wejściem na przejście. Inna obietnica to rozszerzona możliwość poruszania się po buspasach i ostrzejsza walka z pijanymi kierowcami. Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zapowiedział zmiany i utworzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej .

Wprowadzenie pierwszeństwa dla pieszych przed wejściem na przejście nie jest nowym pomysłem. Mówiono o nim w 2015 roku, a w bieżącym 2019 roku przypominał o nim rządowi Rzecznik Praw Obywatelskich. Teraz szef rządu w swoim wystąpieniu na mównicy sejmowej, wrócił do tych pomysłów, przedstawiając program działania swojego rządu.

Przeczytaj też: Uderzeń w tył jest więcej, niż zderzeń czołowych! Jak zapobiegać takim niebezpiecznym zdarzeniom?

Kolejną kwestią, na którą premier zwrócił uwagę, to funkcjonujące w wielu polskich miastach buspasy. Według prawa o ruchu drogowym mogą się po nich poruszać przede wszystkim pojazdy transportu publicznego, a także korporacyjne taksówki, motocykle, a od niedawna pojazdy elektryczne. Teraz do uprzywilejowanych użytkowników buspasów miałyby dołączyć prywatne osobówki przewożące przynajmniej cztery osoby.

Ostatnim postulatem dotyczącym ruchu drogowego jest walka z pijanymi kierowcami. —  Będziemy zaostrzać politykę karania pijanych kierowców. Wzmocnimy profilaktykę dla osób zagrożonych tą straszną chorobą — zapowiedział premier Morawiecki. — Przyzwolenie społeczne na jazdę po spożyciu skończyło się już, ale wciąż słyszymy o tragediach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców — podkreślił.

- Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście - powiedział w expose premier Mateusz Morawiecki:
Najnowsze