Podczas kontroli przeładowanego pojazdu inspektorzy ITD ujawnili nielegalny emulator

2019-11-08 14:34 Jan Guss-Gasiński
Podczas kontroli przeładowanego pojazdu inspektorzy ITD ujawnili nielegalny emulator
Autor: GITD Podczas kontroli przeładowanego pojazdu inspektorzy ITD ujawnili nielegalny emulator

Powodem zatrzymania do kontroli ciężarówki z odpadami przez opolską Inspekcję Transportu Drogowego było podejrzenie przeładowania. Jak się okazało, mundurowi nie byli w błędzie, ale poza przeciążeniem ujawnili także manipulację w układzie oczyszczania spalin.

Do kontroli drogowej opolski patrol Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał w miejscowości Sucha (woj. opolskie) ciężarówkę, którą przewożono odpady, a dokładniej szklaną stłuczkę. Powodem zatrzymania było podejrzenie, że pojazd może być przeciążony, jednak w rzeczywistości było jeszcze gorzej.

Sprawdź: Zdarty bieżnik, dziury i wystające druty. ITD ujawniło fatalny stan opon w naczepie polskiego przedsiębiorcy - ZDJĘCIA

Inspektorzy mieli rację, ponieważ masa ciężarówki była o ponad 10 ton za duża, jednak kontrola instalacji oczyszczania spalin SCR wykazała, że przedsiębiorca posługuje się niedozwolonym urządzeniem elektronicznym, które po włożeniu do gniazda diagnostycznego OBD2 dezaktywowało układ oczyszczania spalin.

Zobacz: Przewoził betonowe podkłady kolejowe bez zabezpieczeń. To mogło skończyć się tragicznie

Mundurowi po ujawnieniu tej nieprawidłowości zatrzymali niedozwolone urządzenie, a kierowcę ukarali mandatem karnym. Ponadto za dopuszczenie do ruchu drogowego przeładowanego pojazdu odpowie nie tylko przewoźnik, ale i załadowca ładunku.

Najnowsze