Pół roku działania policyjnej grupy „SPEED”. Statystyki są zatrważające!

2019-06-16 16:16 Rafał Mądry
Kontrola drogowa
Autor: Łukasz Solski Kontrola drogowa

Piraci drogowi w starciu z policjantami z grupy „SPEED” nie mają szans. Ponad 13300 skontrolowanych pojazdów, 7700 nałożonych mandatów karnych na kierowców łamiących ograniczenia prędkości i 2045 odebranych praw jazdy za brawurę na drodze. Tak przedstawiają się wyniki działań powołanej ponad pół roku temu operacyjnej grupy. Dane opublikowane w specjalnym raporcie są szokujące.

Policyjna grupa „SPEED” działa od listopada 2018 roku. Powołano ją w stołecznym wydziale ruchu drogowego m.in. w celu walki z brawurą i nielegalnymi wyścigami. Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi niestety zachęcają niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Działania grupy „SPEED” skutecznie ograniczają agresywne zachowania kierowców, które są wymieniane wśród przyczyn wypadków drogowych.

Zobacz również: Policja odbiera nowe radiowozy BMW. 51 oznakowanych i 31 nieoznakowanych

Choć grupa „SPEED” działa dopiero ponad pół roku, to efekty pracy funkcjonariuszy robią wrażenie. Policja dzieląc się statystykami informuje, że od momentu powołania grupy namierzono 7700 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Ponad 2000 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci stwierdzili blisko 1021 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących. W trakcie działań nałożono ponad 8 tysięcy mandatów karnych, a w 126 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze na ponad 13300 skontrolowanych aut zatrzymali 364 dowody rejestracyjne. 

Jak czytamy w policyjnym komunikacie, policjanci z grupy „SPEED” mają działać zdecydowanie i pojawiać się tam, gdzie dochodzi do notorycznego przekraczania prędkości oraz nielegalnych wyścigów.

Najnowsze