Półmetek wakacji na drogach. Nie uwierzysz, ile razy kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość

2021-08-02 10:42
Fotoradar stanął na moście Poniatowskiego
Autor: MARCIN WZIONTEK/SUPEREXPRESS Fotoradar stanął na moście Poniatowskiego

W okresie letniego wypoczynku wielu kierowców zapomina o tym jak tragiczna w skutkach może być jazda z nadmierną prędkością. Jak informuje GITD, od początku wakacji (26 czerwca) do końca lipca 2021 roku fotoradary ustawione przy polskich drogach i urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały grubo ponad 130 tys. naruszeń prędkości.

Na półmetku wakacji Inspekcja Transportu Drogowego pokazała straszne statystyki. Od 26 czerwca do 29 lipca br. urządzenia pomiarowe w Polsce zarejestrowały ponad 130 tys. naruszeń prędkości. Jakby tego było mało, kierowcy w tym czasie przejechali na czerwonym świetle prawie 7 tys. razy. Gdzie najczęściej dochodziło do łamania przepisów?

Fotoradary

Fotoradary ustawione przy polskich drogach, zarejestrowały 52 345 naruszeń. W tym okresie najwięcej zdjęć kierowcom zrobił fotoradar usytuowany przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Krzywanice na Mazowszu, w sumie 955 naruszeń. 845 pojazdów zarejestrował następnie fotoradar, który znajduje się przy krajowej „dziesiątce” w miejscowości Solec Kujawski.

Odcinkowy pomiar prędkości

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 79 775 naruszeń. Najwięcej na autostradzie A1 w gminie Mykanów i autostradzie A1 w gminie Kamieńsk - 18 198 naruszeń. Z analizy zarejestrowanych wykroczeń wynika, że kierowcy przekraczali średnio prędkość o 28 km/h. 

Niechlubni rekordziści pędzili 110 km/h w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Z taką prędkością jechał kierujący samochodem osobowym w miejscowości Załuzie na krajowej „sześćdziesiątce”. Niewiele mniej, bo 108 km/h na liczniku miał kierowca samochodu osobowego, który przejeżdżał krajową 73-ką przez miejscowość Stopnica.

Na czerwonym świetle

W pierwszej połowie tegorocznych wakacji kierowcy mniej rozważnie wjeżdżają na skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Urządzenia zamontowane w takich miejscach zarejestrowały 6769 naruszeń. W porównywalnym okresie ubiegłego roku zarejestrowały 4 716 naruszeń. Najwięcej przypadków wjazdu na niewłaściwym świetle zarejestrowały urządzenia zamontowane na krajowej „siódemce” w miejscowości Mroków - 913 wykroczeń. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE