Ponad 1000 autokarów "pod lupą" ITD. Znamy bilans akcji "Bezpieczny autokar"

2021-08-02 11:01
Kontrola autokaru
Autor: GITD Kontrola autokaru

Jak co roku w okresie wakacyjnym inspektorzy ITD prowadzili wzmożone kontrole autokarów turystycznych. W ramach akcji "Bezpieczny autokar", mundurowi sprawdzili już ponad 1000 autokarów turystycznych, co zaowocowało zatrzymaniem 42 dowodów rejestracyjnych i wydaniem 12 zakazów dalszej jazdy.

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji do końca lipca inspektorzy ITD skontrolowali 1003 autokary. Kontrole odbywały się zarówno w miejscach rozpoczęcia podróży, jak i na trasach w całej Polsce. Na ten moment 42 kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych z powodu stwierdzonych zaniedbań stanu technicznego lub braku ważnych przeglądów technicznych. W 12 autokarach usterki były na tyle poważne, że kierowcom wydano zakaz dalszej jazdy. Pasażerowie musieli zaczekać na pojazd w dobrym stanie technicznym.

Najczęściej w kontrolowanych autokarach inspektorzy stwierdzają usterki układu hamulcowego i nadmiernie skorodowane lub uszkodzone nadwozia pojazdów. Mają także uwagi m.in. do sprawności wymaganego oświetlenia autobusów. Niekiedy zdarzają się przypadki, że przewoźnicy zapominają o zrobieniu przeglądu technicznego. Od początku tegorocznej akcji „Bezpieczny autokar” inspektorzy ITD ukarali kierowców autokarów 182 mandatami, a wobec przewoźników wszczęli 58 postępowań administracyjnych. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE