Porsche Boxster kończy 25 lat! Roadster debiutuje w jubileuszowej edycji limitowanej - GALERIA

Ale ten czas leci. To już ćwierć wieku Porsche Boxster! Roadster, którego debiut odbił się szerokim echem i wzbudził kontrowersje, okazał się być strzałem w dziesiątkę. Wprowadzone w nim rozwiązania nadały ton zmianom, które zmieniły markę i przyniosły jej niezbędny zysk. Porsche uczciło jubileusz prezentując nową, limitowaną odmianę modelu 718 Boxster.

Choć zdania na temat jego urody są podzielone, śmiało można nazwać go przełomowym modelem. Porsche świętuje 25 lat Boxstera - modelu, który przyniósł zastrzyk gotówki i powiew świeżego powietrza, zarówno dla jego kierowców, jak i dla marki z Zuffenhausen.

SprawdźPijany wypożyczył i rozbił bajeczne Porsche Cayman. Odszkodowanie zaboli [ZDJĘCIA]

Cofnijmy się do roku 1993. Oferta Porsche miała nieco inny charakter niż dziś, a tuż za rogiem czaiła się moda na roadstery, dlatego Niemcy zaprezentowali samochód, który wpisywał się w trendy. Mniejszy, lżejszy i tańszy od 911, a zarazem oferujący mnóstwo radości z jazdy Boxster w prototypowej wersji zadebiutował na targach w Detroit, a zarząd zdecydował, że wersja produkcyjna będzie bardzo podobna do modelu studyjnego. W 1996 roku do salonów wjechały pierwsze Boxstery o oznaczeniu 986.

Porsche Boxster 25 Years
Autor: Porsche Porsche Boxster 25 Years

Młodszy brat 911

Z jednej strony był to roadster z silnikiem umieszczonym centralnie, a więc wóz o zupełnie innej filozofii niż 911. Z drugiej, samochód był bardzo podobny do Porsche 996 - piątej generacji modelu 911, która dzieliła z mniejszym Boxsterem sporo elementów. Reflektory, błotniki czy przednia maska - wszystkie te części są zamienne. Dziś, na rynek wjeżdża Porsche Boxster w jubileuszowej odmianie, która upamiętnia debiut modelu 986. Porsche Boxster 25 Years garściami czerpie z przełomowego modelu z lat 90. Co wyróżnia limitowaną edycję?

Silnik jubileuszowego Boxstera jest niemal 2 razy mocniejszy niż bazowej wersji z roku 1996. Zamiast 2.5 litrowego boksera o mocy 204 KM mamy tu aż 4-litrową jednostkę. Wciąż wolnossącą i nadal 6-cylindrową. Generuje ona 400 KM i może być zestawiona z manualną, 6-biegową skrzynią, lub z dwusprzęgłowym automatem PDK o 7 przełożeniach. Więcej dzieje się jednak na zewnątrz auta.

Porsche Boxster 25 Years
Autor: Porsche Porsche Boxster 25 Years

Jubileuszowa konfiguracja Porsche Boxster 25 Years

Tu nie sposób pomylić edycji 25 Years z żadną inną. Jubileuszowy Boxster jest dostępny w kolorze GT Silver Metallic, ale dostępne są także odcienie Deep Black Metallic i Carrara White Metallic. Ten pierwszy kolor cechował m.in. prototyp z 1993 roku. Jak przystało na wersję specjalną, mamy tu również akcenty w innym kolorze. Konkretnie chodzi o miedziany odcień Neodyme. W edycji przygotowanej na 25-lecie, wykorzystano go w przypadku przedniego zderzaka, bocznych wlotów powietrza, a także napisów i dwutonowych 20-calowych obręczy z lekkich stopów. W środku czeka na nas skórzana tapicerka w kolorze Bordeaux Red z poszyciem dachowym z czerwonej tkaniny. Na życzenie, zarówno wykończenie kabiny, jak i poszycie dostępne są także w kolorze czarnym.

Nowe Porsche Boxster 25 Years lada moment pojawi się w salonach. Auta można już zamawiać, a pierwsze egzemplarze trafią w ręce klientów pod koniec marca marca 2021 r. Cena? Nie będzie oczywiście tanio. Kwota, która widnieje w cenniku, startuje z poziomu 459 tys. zł. Dla porównania, bazowy Boxster z 2-litrowym silnikiem to wydatek minumum 252 000 zł.

Najnowsze