Porsche wypłaci odszkodowanie za diesla! Sąd w Stuttgarcie wydał orzeczenie

2018-11-06 14:40
Porsche Macan S 3.0 V6 340 KM
Autor: Zuzanna Krzyczkowska Porsche Macan S 3.0 V6 340 KM

Jest to pierwszy taki przypadek, kiedy Niemiecki sąd nakazał producentowi sportowych samochodów przyjąć z powrotem od klienta auto ze zmanipulowanym silnikiem diesla i wypłacić ogromne odszkodowanie. Porsche odwołuje się od wyroku.

Sąd krajowy w Stuttgarcie wydał orzeczenie w sprawie oszukanej klientki topowego producenta. Porsche na mocy decyzji sądu musi przejąć od klientki samochód z silnikiem wysokoprężnym wyposażonym w zmanipulowane oprogramowanie i wypłacić jej niemałe odszkodowanie.

Sprawa dotyczy modelu Cayenne z 3-litrowym silnikiem diesla o mocy 262 KM. Kobieta oskarżyła producenta, że pomimo jego deklaracji, jej samochód zakupiony w 2014 r. nie spełnia norm emisji spalin Euro 6. Sędziowie badający sprawę przyznali poszkodowanej klientce racje.

Porsche zainstalowało w swoim pojeździe niedozwolone oprogramowanie, mające na celu przekłamać normy emisyjne. Nieetyczne działania producenta sportowych samochodów naraziły kobietę na wycofanie jej pojazdu przez Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego.

Kosztowne orzeczenie

Porsche AG jest zmuszone do przyjęcia samochodu i wypłacenia poszkodowanej około 59 tys. euro z odsetkami wynąszącymi 5%. Zwrócona kwota ma odpowiadać cenie zakupu Cayenne, pomniejszonej o kwotę z tytułu użytkowania pojazdu.

To jeszcze nie koniec

Oskarżony zamierza się odwołać od wyroku sądu, ze względu na fakt, że od jesieni 2017 r. producent stale przeprowadza w modelach Cayenne aktualizację oprogramownia. Jak stwierdziło Porsche, inne sądy w Niemczech zwykły odrzucać podobne sprawy.

Porsche Cayenne 958 - rok produkcji 2010 - obecnie
Autor: Porsche
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE