Powrót autem do Polski z krajów UE. Na granicy stoi się nawet 30 godzin! Na których przejściach jest najgorzej?

2020-03-18 10:33
granica państwa, kontrola drogowa
Autor: Policja granica państwa, kontrola drogowa

Szybko rozprzestrzeniający się koronawirus, powodujący masowe zarażenia ludzi, sieje panikę w Unii Europejskiej. W obliczu pandemii Polacy masowo wracają do kraju. Nie są to jednak łatwe powroty ponieważ granice zostały sparaliżowane! Czas oczekiwania na przekroczenie granicy na niektórych przejściach drogowych na granicy wewnętrznej Polski, przez tymczasowe przywrócenie kontroli wydłuża się już do nawet 30 godzin!

Gigantyczne korki ciągnące się kilometrami. Tak jest na większości zachodnich przejść granicznych z Polską. Od strony Niemiec kolejki liczą ponad 30 km. Ludzie powracający do kraju kompletnie nie byli przygotowani na taki obrót sytuacji i utknęli.

Szacunkowy czas oczekiwania na przekroczenie granicy
(stan na 18.03.2020, godz. 7.00)

 
z Niemcami:
Jędrzychowice - 30 godzin
Świecko - 10 godzin
Olszyna - 13 godzin
Krajnik Dolny - 5 godzin
Kołbaskowo – 3 godziny

Na przejściach w Zgorzelcu i Świnoujściu-Garz ruch odbywa się na bieżąco.

z Litwą:
Budzisko - 7 godzin
Ogrodniki- 7 godzin

z Czechami:
Gorzyczki - 4 godziny
Cieszyn - 20 godzin
Kudowa Słone - 30 godzin
Trzebinia - 3 godziny
Jakuszyce -  7 godzin

ze Słowacją: 
Barwinek – 1,5 godziny
Chyżne - 2 godziny

Dowiedz się: Odstępstwa dla zawodowych kierowców! Jest pozwolenie na dłuższy czas prowadzenia pojazdu

UWAGA: W związku z decyzją o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych, w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa, należy przy przekraczaniu granicy wypełnić formularz lokalizacyjny. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich ww. wirusem.

KLIKNIJ i POBIERZ - karta kierowcy

KLIKNIJ i POBIERZ - karta pasażera

Służby proszą wszystkich pasażerów, w trosce o ich zdrowie, o rzetelne wypełnianie formularzy, a przewoźników i operatorów o w miarę możliwości wcześniejsze udostępnienie pasażerom formularzy do wypełnienia, tak by kontrola na granicy mogła przebiec szybko i sprawie. W miarę możliwości należy pobierać ze strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego kartę lokalizacji pasażera/kierowcy i stawiać się do odprawy granicznej z wypełnioną kartą. 

granica państwa, kontrola drogowa
Autor: Policja granica państwa, kontrola drogowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE