Prawie 200 młodych kierowców będzie jeździć lepiej dzięki Ford Driving Skills For Life

2021-10-21 9:49

Kolejna polska edycja bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców z cyklu Ford Driving Skills for Life, wpłynęła na podniesienie umiejętności prowadzenia samochodu blisko 200 kierowcom w wieku 18-24 lata. Młodzi ludzie po raz ósmy pod okiem instruktorów uczyli się zasad bezpiecznej jazdy. Niedoświadczeni użytkownicy dróg poprawiali swoje umiejętności w czterech obszarach, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego: rozpoznawanie zagrożeń, panowanie nad pojazdem, kontrolowanie prędkości jazdy i kontrolowanie odległości.

Według danych statystycznych za rok 2020 zebranych w raporcie przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji – kierowcy poniżej 25 roku życia powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych. W ubiegłym roku byli oni sprawcami ponad 3,7 tys. wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną (na poziomie 41 proc.) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zgodnie z opiniami specjalistów – młodych kierowców cechuje brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdów i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa, Ford Polska kontynuuje swój program bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców. W tegorocznym kursie Ford Driving Skills for Life, który odbył się w dniach 16-17 października, brali udział młodzi kierowcy i dla większości z nich było to pierwsze profesjonalne szkolenie poprawiające ich umiejętności za kierownicą samochodu. Jednomyślnie podkreślali oni, że kursy nauki jazdy przygotowują tylko do zdania egzaminu. W Polsce program Ford Driving Skills for Life istnieje od 2016 roku. Podczas ośmiu intensywnych spotkań przeszkolonych zostało ponad 3000 kierowców.

Już ósmy raz spotkaliśmy się w Polsce z młodymi kierowcami na bezpłatnym szkoleniu bezpiecznej jazdy Ford Driving Skills for Life. Do tej pory ponad 3000 osób w naszym kraju miało okazję doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia samochodu dzięki edukacyjnemu programowi Forda. Na uczestników czekały intensywne zajęcia praktyczne i teoretyczne. Skupiliśmy się na obszarach, w których świeżo upieczonym kierowcom brakuje jeszcze doświadczenia, a także na problemach związanych z rozpraszaniem uwagi

– powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

Teren Automobilklubu Polski na warszawskim Bemowie zamienił się na dwa dni w centrum szkoleniowe Ford Driving Skills for Life. Uczestnicy mieli okazję przekonać się osobiście czym jest prędkość i jak niewielka jej zmiana ogromnie wpływa na długość drogi hamowania. Dużym wyzwaniem było również hamowanie awaryjne z ominięciem przeszkody. Tutaj liczył się szybki refleks i zaufanie do systemów bezpieczeństwa wspomagających kierowcę. Wiele emocji wyzwalała również sekcja, na której młodzi kierowcy uczyli się wyprowadzać auto z poślizgu nadsterownego.

Ford Driving Skills For Life 2021
Autor: Ford Bezpłatne szkolenie z bezpieczeństwa jazdy

W ramach Ford Driving Skills for Life prowadzone były również warsztaty związane z międzynarodową kampanią społeczną Forda “Podziel się drogą”. Akcja ma na celu popularyzację dobrych zachowań wśród rowerzystów i kierowców, promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uprzejmości, empatii i porozumienia pomiędzy kierowcami i rowerzystami. Młodzi kierowcy nauczyli się między innymi holenderskiego sposobu wychodzenia z samochodu – zapobiega on nieumyślnemu otwarciu drzwi, kiedy w naszym kierunku nadjeżdża rowerzysta. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję zasiąść za kierownicą ciężarówki i doświadczyć tego co widzi i czego nie jest w stanie zobaczyć kierowca tak dużego pojazdu.

Tegoroczny program edukacyjny Ford Driving Skills for Life objął ponadto zagadnienia związane z elektromobilnością. Instruktorzy prowadzili warsztaty związane z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu ulicznym elektryczną hulajnogą, a na sekcji technicznej młodzi kierowcy mogli zapoznać się z pojazdami elektrycznymi.

Ford Driving Skills For Life 2021
Autor: Ford Bezpłatne szkolenie z bezpieczeństwa jazdy

Ford od lat realizuje kampanię społecznej odpowiedzialności. Etyka biznesu obejmuje nasze działania również w sferze bezpieczeństwa na drogach. Program Ford Driving Skills for Life funkcjonuje od 2003 roku, a od 2013 działa w Europie. W bezpłatnych szkoleniach wzięło do tej pory udział ponad 1,25 miliona młodych kierowców w 46 krajach na całym świecie. Kluczowym założeniem programu Ford Driving Skills for Life jest przekazanie nowych informacji oraz dostarczenie praktycznych umiejętności, których nie da się nabyć w trakcie podstawowego kursu na prawo jazdy

– wyjaśnia Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE