Gigantyczne podwyżki cen przeglądu samochodu. Oszaleli?!

2021-10-14 19:03
Badanie techniczne samochodu
Autor: Jan Guss-Gasiński Badanie techniczne samochodu

Cena zrobienia przeglądu technicznego samochodu ma niebawem wzrosnąć blisko dwukrotnie. Podwyżek opłat za przegląd samochodu domagają się diagności, tłumacza się oczywiście inflacją. Po kieszeni dostaną wszyscy posiadacze samochodów ponieważ w Polsce przegląd techniczny jest obowiązkowy. Sprawdź ile zapłacimy za przegląd w 2022 jeżeli propozycje wejdą w życie.

Ile kosztuje wykonanie badania technicznego pojazdu w Polsce? W przypadku samochodu osobowego to 100 zł, a jeśli jest wyposażone w instalację LPG, wówczas cena badania wynosi 162 zł. Okresowe badanie motocykla kosztuje natomiast 62 zł, a ciężarówki 153 zł. Ceny tych usług nie zmieniły się od blisko 17 lat. Inaczej jest z inflacją, która narastająco od 2004 do 2020 roku wzrosła o 44 procent. Od dłuższego czasu uwagę na to zwraca Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdu (PISKP), jednak nic w tym temacie od lat się nie ruszyło. Diagności postanowili w końcu wziąć sprawy w swoje ręce i żądają podwyżek.

Będzie drożej

Zdaniem środowiska badań technicznych, cena badania okresowego powinna wynosić 150 zł netto, czyli dokładnie 184,5 zł brutto. Względem kwoty, którą dziś trzeba zapłacić na Stacji Kontroli Pojazdów, mowa o niemal dwukrotnej podwyżce. Diagności argumentują, że w 2004 roku za pensję można było zapłacić za 8 badań okresowych samochodu osobowego, obecnie można zapłacić za 28 takich badań.

Do podwyżek długa droga

Jak wyjaśnia w rozmowie z dziennik.pl Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, ustawa dotycząca zmian w systemie badań technicznych jest cały czas w procesie legislacyjnym. Według doniesień Barankiewicza została zaopiniowana przez Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji i czeka teraz na rozpatrzenie przez Komitet Wspólny Rządu i Samorządu Terytorialnego. Na dostosowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów do przepisów ustawy przedstawiciele KRPM potrzebują minimum 6 miesięcy. Co to oznacza? Nawet jeśli zostanie uchwalona do końca tego roku, na wejście przepisów w życie będzie trzeba długo czekać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE