Radykalne zmiany w policyjnej flocie! Radiowozy dostrzeżesz z kilometra

2022-04-22 13:01

Policyjne radiowozy będą teraz widoczne z kilometra! Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku, dotyczącego warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Pierwsze egzemplarze po modyfikacjach zobaczymy już pod koniec kwietnia.

W policyjnej flocie szykują się radykalne zmiany. Niebawem polskie radiowozy będą wyglądały jak niemieckie! Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 roku, które weszło w życie 2 lutego, na wszystkich oznakowanych pojazdach policji, w tym samochodach i motocyklach, zmieni się wzór oznakowania. Srebrne karoserie, zdobione do tej pory przez niebieskie, odblaskowe pasy, zostaną wzbogacone o dodatkowe elementy w postaci pasów barwy żółto-zielonej fluorescencyjnej. Pojazdy zostaną także zmodyfikowane pod kątem niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z nowym prawem, radiowozy będą posiadać także więcej ostrzegawczych sygnałów błyskowych. Każde auto, zamiast 10 lamp LED, dostanie ich aż 30.

Testy przebiegły pomyślnie

Nowy wzór oznakowania pojawił się na pierwszych radiowozach już blisko 3 lata temu. Wówczas Komenda Główna Policji wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym PIMOT testowała, czy tak oznaczone samochody rzeczywiście wpływają na poprawę widoczności aut uprzywilejowanych oraz bezpieczeństwa funkcjonariuszy. W ramach programu pilotażowego nowe barwy patrolowe dostały auta typu kombi tj. Opel Astra i Kia Ceed, furgon Mercedes-Benz Sprinter oraz motocykl marki Honda.

Debiut na targach Polsecure 2022

Testy najwidoczniej przebiegły pomyślnie, bo już 28 kwietnia na targach Polsecure 2022 w Kielcach odbędzie się oficjalna prezentacja nowego oznakowania. Briefing z udziałem kierownictwa polskiej Policji planowany jest na godz. 10.00 przed halą wystawienniczą F.

Sonda
Podoba ci się nowe oznakowanie policyjnych radiowozów?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE