Rejestrujemy więcej samochodów elektrycznych. Ile aut na baterie mamy już w Polsce?

2020-07-23 11:10
BMW i3 94 Ah
Autor: Zuzanna Krzyczkowska BMW i3 94 Ah

Rośnie tempo przybywania samochodów elektrycznych na polskich drogach. Według danych zebranych w Centralnej Ewidencji Pojazdów, na koniec czerwca 2020 r., w Polsce było zarejestrowanych łącznie 12 271 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. W pierwszym półroczu 2020 r. przybyło ich 3275 sztuk, a to aż o 65 procent więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Jak wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) oraz PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego), pod koniec czerwca 2020 r. po polskich drogach jeździło 12 271 elektrycznych samochodów osobowych. 56 procent tych aut stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV, ang. battery electric vehicles) – 6837 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 5434 szt. Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 606 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec czerwca osiągnęła liczbę 7342 szt.

Warto wiedzieć: Dopłaty do aut elektrycznych. Program dopłat "zielony samochód" nie dla wszystkich. Fundusz stawia nietypowe warunki

Park autobusów elektrycznych w Polsce na koniec czerwca liczył 296 szt. Przez pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku flota elektrobusów powiększyła się o 67 zeroemisyjnych pojazdów. W porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. oznacza to aż o 116% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Przyrost stacji ładowania

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec pierwszej połowy bieżącego roku w Polsce funkcjonowały 1194 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (2258 punktów). 33% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W czerwcu uruchomiono 21 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (50 punktów).

Szczegóły na infografikach

Licznik Elektromobilności - dane zebrane przez PSPA oraz PZPM
Autor: materiały prasowe
Licznik Elektromobilności - dane zebrane przez PSPA oraz PZPM
Autor: materiały prasowe
Licznik Elektromobilności - dane zebrane przez PSPA oraz PZPM
Autor: materiały prasowe
Licznik Elektromobilności - dane zebrane przez PSPA oraz PZPM
Autor: materiały prasowe

WIDEO - zobacz test elektrycznego Peugeota

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE