Volkswagen wypłaci odszkodowania właścicielom trujących aut?

2017-08-03 11:49
Volkswagen Golf VII vs. Volkswagen Golf V
Autor: Marek Adamowicz

Afera Dieselgate wybuchła prawie dwa lata temu, kiedy to amerykańska Agencja Ochrony Środowiska ujawniła, że samochody Volkswagena nie spełniają norm czystości spalin. Sytuacja kosztowała markę już 25 miliardów dolarów, lecz te koszty mogą już niedługo wzrosnąć.

Samochody Volkswagena z silnikami diesla były wyposażone w urządzenie, które wykrywało poddawanie auta testom i przełączało oprogramowanie silnika w celu uzyskania jak najczystszych spalin. Podczas normalnej eksploatacji jednostka emitowała znacznie wyższe – przekraczające normy – wartości szkodliwych tlenków azotu. Na drogach pojawił się jedenaście milionów aut z tego typu oprogramowaniem.

Pisaliśmy o: Najpopularniejsze auta w Europie - czego szukają klienci?

Co ciekawe, kilka dni temu szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Werner Hoyer, stwierdził, że w 2009 roku marka otrzymała 400 milionów euro kredytu. Te pieniądze mogły zostać wykorzystane na opracowanie nielegalnego oprogramowania. Volkswagen mógł więc wprowadzić bank w błąd. Istnieje możliwość, że Komisja Europejska wpisze Volkswagena na czarną listę firm, przez co nie będzie mógł on korzystać z unijnych funduszy.

Komisja Europejska zajmuje się też sprawą egzekucji przepisów przez poszczególne kraje UE. Uruchomiono pięc procedur o naruszenie unijnego prawa. Na celowniku znajdują się między innymi Niemcy.

Zobacz też: Alians Renault-Nissan wyprzedza Volkswagena

Komisarz ds. sprawiedliwości, Viera Jourova, pracuje razem z Volkswagenem nad planem skierowanym do konsumentów, który miałby pomóc odzyskać zaufanie klientów. Jak jednak sama mówi, straty powinny być rekompensowane przez firmę dobrowolnie.

Grupa Volkswagena zwiększyła sprzedaż samochodów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy o 0,4%. Najlepiej poradził sobie Seat i Bentley, niewielkie spadki odnotowano w przypadku Volkswagena oraz Audi.

Bądź na bieżąco z motoryzacją. Polub nas na Facebooku

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE