Wystrzelona opona nie przeszkodziła w dalszym transporcie! Do 20 tys. zł kary dla przewoźnika

2020-10-12 12:22
Naczepa z rozerwaną oponą, a na niej potężna koparka
Autor: GITD Naczepa z rozerwaną oponą, a na niej potężna koparka

Na naczepie ze zniszczoną po wystrzale oponą transportowana była potężna koparka. Taki przewóz wypatrzyła na drodze podlaska Inspekcja Transportu Drogowego. Na dodatek dokument uprawniający do przejazdu pojazdu nienormatywnego, zezwalał na transport o masie całkowitej do 60 ton, a kontrolować zestaw ważył 67,3 tony.

Ten transport został w porę zatrzymany. Zestaw przewożący koparkę gąsienicową na potrzeby własne poddano kontroli drogowej w czwartek 8 października. Funkcjonariusze ITD wypatrzyli ciężarówkę z koparką na naczepie pracując przy drodze krajowej numer 61 w Łomży. Przedostatnia oś naczepy miała jedno koło z wystrzeloną oponą. Mundurowi widząc ten problem postanowili zweryfikować tonaż. Zestaw z ładunkiem ważył 67,3 tony, był za wysoki, za szeroki oraz za długi. Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego kat. V okazane przez kierującego było niewłaściwie - uprawniało bowiem do przejazdu transportu o masie całkowitej do 60 ton.

Zobacz również: Szofer-zdolniacha. Jechał z naczepą, której brakowało kół

Teraz przedsiębiorca musi się liczyć z surowymi konsekwencjami. Wobec przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne, któremu grozi teraz kara o łącznej wysokości 20 tys. zł. Brak ogumienia na przedostatniej osi naczepy został zakwalifikowany jako usterka niebezpieczna. Kontrola ITD zakończyła się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego naczepy i skierowaniem ciężarówki na wyznaczony parking strzeżony. Zestaw będzie mógł odjechać po usunięciu usterki i uzyskaniu przez kontrolowany podmiot stosownego zezwolenia kat. VII na przewóz nienormatywny. Kierowcę ciężarówki ukarano 500-złotowym mandatem. 

Naczepa z rozerwaną oponą, a na niej potężna koparka
Autor: GITD Naczepa z rozerwaną oponą, a na niej potężna koparka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE