Załadował przyczepkę jak amator. Finał widać na nagraniu

2021-10-12 12:08
Niewłaściwy załadunek skończył się piruetem
Autor: STOP CHAM - YouTube Niewłaściwy załadunek skończył się piruetem

Wiesz, jak poprawnie załadować samochodową przyczepkę? Kierowca Fiata widocznego na nagraniu z pewnością nie wiedział. Skończyło się to w bardzo nieprzyjemny sposób, a efekty niewłaściwego załadunku widać na nagraniu z wideorejestratora.

Do załadunku samochodowej przyczepki również trzeba się trochę przyłożyć, a przede wszystkim, realnie spojrzeć na to, czy transport jest w ogóle możliwy. Przekonał się o tym kierowca Fiata Doblo, który próbował przewieźć bardzo długi i dość ciężki ładunek. Podłużne deski wystawały poza samochód i sprawiły, że na drodze krajowej było o włos od groźnego wypadku. Cała sytuacja została nagrana przez samochodowy wideorejestrator.

Film daje odpowiedź na pytanie - co poszło nie tak? Najlepiej widać to w momencie, w którym Fiat obraca się o 180 stopni, a jego tylne koła unoszą się nad drogą. Jest to wynik załadowania jednoosiowej przyczepy długim ładunkiem, którego środek ciężkości znajduje się daleko za samochodem. Odciążona tylna oś straciła kontakt z podłożem, a to wytrąciło z równowagi cały zestaw. 

Co należy robić w takiej sytuacji? Odruchowe zachowanie jest tu najgorszym wyjściem, bo naciśnięcie hamulca w takim scenariuszu oznacza dodatkowe zmniejszenie przyczepności na tylnej osi. Gdy tylne koła, w wyniku ujemnego nacisku na hak tracą kontakt z podłożem, najlepiej jest dodać gazu, by tylna oś zaczęła przylegać do jezdni. Gdy uda nam się opanować auto, warto zatrzymać się i zmienić rozmieszczenie ładunku lub zlecić transport przy użyciu pojazdu, który się do tego nadaje. Nietrudno się domyślić, jak skończyłaby się sytuacja z nagrania, gdyby całość rozgrywała się na autostradzie, przy większej prędkości.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE