Posypią się mandaty. Od 1 sierpnia ITD z większymi uprawnieniami!

i

Autor: wikimedia/CC BY-SA 2.0

Nowe kompetencje ITD

Zatrzyma i ukarze jak policjant. Inspektorzy ITD otrzymają nowe uprawnienia

2022-07-25 11:12

Już za kilka dni inspektorzy ITD otrzymają nowe uprawnienia, na mocy których będą mogli karać kierowców osobówek, jak policjanci ruchu drogowego. Od 1 sierpnia "krokodylki" wciąż będą nadzorować wielotonowe transporty, ale pod lupę wezmą również szarych obywateli. Za co jeszcze Inspektorzy Transportu Drogowego będą mogli karać kierowców?

Inspekcja Transportu Drogowego - nowe uprawnienia

Przez większość ostatnich lat inspektorzy ITD zajmowali się głównie kontrolowaniem transportów i karaniem przewoźników, jednak kiedy wymagała tego sytuacja, mieli również kompetencje do karania mandatami kierowców osobówek. Niekiedy mundurowi Inspekcji Transportu Drogowego patrolowali nawet drogi w nieoznakowanych samochodach, jednak te kompetencje odebrano im na mocy nowelizacji, która weszła w życie 2 grudnia 2021 roku. Po długiej przerwie funkcjonariusze ITD wracają ze zdwojoną siłą. Od 1 sierpnia br. uzbrojona i umundurowana formacja kontrolna otrzyma nowe uprawnienia. Za co kierowców osobówek będą mogły ukarać "krokodylki"?

Rowerzysta upadł tuż przed autobusem

Inspektorzy ITD - za co wystawią mandat?

Praca funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego głównie skupiała się na kontrolowaniu dużych transportów i przewozów osób. Od czasu do czasu inspektorzy organizowali łapanki na kierujących osobówkami piratów drogowych. Do zmiany w przepisach, która nastąpiła 2 grudnia 2021 roku, mogli zatrzymać osobówkę w sytuacji gdy:

- mieli uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,

- kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego,

- kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Od 1 sierpnia 2022 roku mundurowi odzyskają utracone kompetencje i zyskają kilka nowych. Kiedy nowe regulacje wejdą w życie, mundurowi będą mogli ścigać, zatrzymywać i karać kierowców samochodów osobowych również za takie wykroczenia jak: 

- naruszenie zakazów wyprzedzania,

- naruszenie zakazów wjazdu na przejazd kolejowy,

- prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia,

- niezastosowanie się do sygnału nakazującego zatrzymanie.

Sonda
Dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?