Żegnamy minivany Seata i Volkswagena. Alhambra odchodzi po latach, Sharan dołączy do niej pod koniec roku

2020-03-28 13:36 Maciej Lubczyński

To koniec Seata Alhambra. Bliźniaczy Volkswagen Sharan ma zniknąć z oferty wraz z końcem roku. Minivany produkowane przez koncern VAG ustąpią kolejnym SUV-om, a następców nie ma w planach. Te, popularne w swoim czasie modele, były w ofercie od połowy lat 90.

Minivany od jakiegoś czasu są pod kroplówką. Wiele wskazuje jednak na to, że z tą klasą pojazdów wkrótce pożegnamy się na dobre. Niegdyś cenione i popularne, dziś odchodzą do lamusa, zastępowane przez SUV-y. Seat kończy z produkcją Alhambry, która jest bliźniaczym modelem Volkswagena Sharana. Ten drugi, ma zniknąć z rynku wraz z końcem roku.

SprawdźMinivany pod kroplówką - Ford Galaxy i S-Max przeszły modernizację

Minivany, które święciły niegdyś triumfy na europejskich rynkach, debiutowały w latach 1995 i 1996. W 1995 Volkswagen zaprezentował Sharana, który był wspólną konstrukcją z Fordem. Model Galaxy był de facto tym samym samochodem, z innym znaczkiem na masce. Rok później do bliźniaków dołączył trzeci wóz - Seat Alhambra. Ta konstrukcja była odpowiedzią na podobną współpracę, rodem z południowo-zachodniej europy. To tam, rok wcześniej, powstały spokrewnione ze sobą Fiat Ulysse, Citroen Evasion czy Peugeot 806.

Seat Alhambra lifting 2015
Autor: Seat Seat Alhambra lifting 2015

Dziś, na rynku został Sharan, Alhambra i Galaxy. Ten ostatni wykruszył się z grona badge-engineeringu i poszedł własną drogą. Wygląda na to, że dobrze na tym wyszedł, bo nie dość, że sprzedawał się bardzo dobrze, to dziś pozostanie na rynku jako jeden z ostatnich minivanów.

Część zadań Alhambry przejęło zaprezentowane w 2018 roku Tarraco. Ten SUV występuje również w wersji 7-osobowej, jednak na próżno szukać w nim takiej przestronności i praktyczności jak w rasowym minivanie. Cóż - znak czasów. Malejąca sprzedaż aut tej klasy sprawiła, że koncern VAG rezygnuje z dalszego jej rozwoju. Choć MPV nie były nigdy szczególnie piękne, będziemy za nimi tęsknić!

Seat Alhambra - ZOBACZ WIDOK 360°