Złe wieści dla kierowców. Warunki na drogach są fatalne!

2022-01-17 12:51
Śnieżyca
Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Śnieżyca

Porywisty wiatr, nagłe opady śniegu i lokalne przymrozki, które mogą zaskoczyć nawet wytrawnych kierowców. O czym powinni pamiętać zmotoryzowani w najbliższych dniach? Prognozy nie są najlepsze!

Kierowcy, którzy liczyli że trudne, zimowe warunki już nie wrócą, raczej nie będą zachwyceni. Pogoda nie odpuszcza, a warunki na drogach w najbliższych dniach będą szczególnie trudne. Prognozy pogody nie napawają optymizmem, a nawet doświadczeni kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Czego możemy spodziewać się w drugiej połowie stycznia? Na co należy szczególnie uważać w nadchodzących dniach?

Porywisty wiatr

Choć ten zazwyczaj był domeną wiosennych i jesiennych dni, porywisty wiatr nawiedził Polskę w styczniu. To groźne zjawisko dla kierowców może utrudniać podróżowania, zwłaszcza na pozamiejskich drogach, a najnowsze doniesienia wskazują, że najmocniejsze, lokalne podmuchy są w stanie przewrócić naczepę TIR-a! Wiatr może utrudniać również wyprzedzanie i wytrącić samochód z równowagi. Gdy nasze auto zostanie uderzone gwałtownym podmuchem, najważniejszy jest spokój i opanowanie. Nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą.

opony zimowe Nokian WR D4
Autor: Rafał Mądry opony zimowe Nokian WR D4

W dzień na plusie, w nocy mróz

Wahająca się temperatura sprawia, że warunki do jazdy bywają nieprzewidywalne, a przyczepność na jezdni może gwałtownie spadać. Zamarzająca woda i wilgoć, która zamienia się w gołoledź to zagrożenia, które czyhają na kierowców, nie tylko na lokalnych drogach. Warto mieć na uwadze, że hamowanie na śliskiej nawierzchni często kończy się niemiłą niespodzianką. Noga z gazu i czujność to podstawa, gdy dobowe wahania temperatur nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze.

Gołoledź w Toruniu
Autor: Mariusz Luda / Radio ESKA / Zdjęcie poglądowe

Nagłe opady śniegu

W nadchodzących dniach mogą nas czekać opady - intensywne i nagłe. Gęsta śnieżyca to zmora dla kierowców i wyzwanie dla drogowców, którzy potrzebują czasu, by zapobiec drogowej katastrofie. Utrudnienia na drogach mogą pojawić się lokalnie i skutkować kolizjami i wypadkami. Przed podróżą warto sprawdzać prognozy pogody i reagować na bieżąco, dostosowując prędkość do warunków jazdy.

Dobre opony i wyobraźnia to filary bezpiecznej jazdy

Świadoma, ostrożna jazda i odpowiednie ogumienie pomogą nam dotrzeć do celu. Sprawne, niezużyte opony zimowe są kluczowe w zmiennych warunkach. Kierowcy, którzy liczyli że bezpiecznie przejeżdżą zimę na letnim ogumieniu, muszą szczególnie uważać. Choć w Polsce nie ma regulacji dotyczących sezonowej wymiany opon, w niskich temperaturach porządna "zimówka" deklasuje letnie opony nawet wtedy, gdy jezdnia jest sucha. Pieniądze wydane na zimowe ogumienie nie są stracone. To po prostu inwestycja w bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE