Badanie na koronawirusa bez wychodzenia z auta. LISTA punktów pobrań drive-thru

2020-10-14 14:51 Maciej Lubczyński
punkt pobrań
Autor: KR

Mobilne punkty pobrań nadal działają, a gwałtowny rozwój epidemii sprawił, że ich liczba zdecydowanie wzrosła od maja, kiedy rozpoczęła się ich działalność. W Polsce uruchomiono już 460 punktów, a badanie na obecność koronawirusa wykonuje się bez konieczności wychodzenia z samochodu. To punkty przewidziane dla osób, które muszą zostać zbadane przez ukończeniem kwarantanny, ale i takich, które mają odpowiednie skierowanie od lekarza.

Podstawowym środkiem w walce z epidemią koronawirusa jest kwarantanna i izolacja, która ma za zadanie przerwać łańcuch transmisji wirusa. Osoby objęte kwarantanną muszą zostać zbadane przed jej zakończeniem, a w celu usprawnienia takich badań powstało 460 punktów drive-thru, w których zostaniemy przebadani bez konieczności wychodzenia z samochodu. To bezpieczne rozwiązanie zarówno dla nas, jak i dla personelu.

SprawdźKierowco! Kiedy maseczka jest obowiązkowa w samochodzie? Żółta strefa w Polsce

W wyniku gwałtownego wzrostu liczby przypadków, mobilne punkty pobrań stały się również dostępne dla osób, które nie zostały jeszcze zdiagnozowane. Gdy punkty ruszyły w maju 2020 roku, służyły one do badania pacjentów kończących kwarantannę, ale teraz są także dostępne dla pacjentów z odpowiednim skierowaniem.

Jak wygląda badanie drive-thru?

Obecnie, punkty pobrań przyjmują zarówno osoby, które kończą kwarantannę, jak i te, które mają skierowanie od lekarza. Pracownik przeprowadzający test pobierze wymaz z gardła przez otwartą szybę. Nie musimy i nie powinniśmy wysiadać z samochodu, a wynik testu otrzymamy zazwyczaj w ciągu doby.

Gdzie znajdują się mobilne punkty pobrań?

Obecnie, w Polsce działa 460 punktów pobrań. Ich listę znajdziemy na rządowej stronie. Kliknij i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt pobrań

Najnowsze