Autem na wakacje bez stresu i obaw? To wypada sprawdzić przed wyjazdem

2019-07-14 19:25 Rafał Mądry / Volvo Car Poland

Wybierasz się w daleką podróż samochodem? Do wyjazdu na upragniony odpoczynek musisz się wcześniej odpowiednio przygotować. Nie chodzi tylko o zaplanowanie trasy, ale także o zwrócenie uwagi na samochód. Co trzeba sprawdzić w aucie, aby przemierzać kilometry bez stresu i obaw?

Co warto sprawdzić w samochodzie przed wakacjami i jazdą w daleką trasę, liczącą setki, a nawet tysiące kilometrów? Volvo zwraca uwagę, aby przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo – swoje, rodziny, pieszych i innych użytkowników drogi.

Hamulce

Pierwszym punktem na liście kontrolnej auta przed długą trasą powinien być układ hamulcowy. Ważny jest przegląd stanu klocków i tarcz hamulcowych. Na tym kontrola hamulców w samochodzie jednak się nie kończy. Kluczowe znaczenie ma jakość płynu hamulcowego – szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mocno obciążają układ hamulcowy. Będąc w trasie, czasami będziemy zmuszeni do wyhamowania pojazdu z dużych prędkości – w celu zachowania parametrów układu hamulcowego w takich warunkach upewnij się, że płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe są w doskonałej kondycji.

Układ hamulcowy
Autor: Volvo Car Poland Układ hamulcowy

Opony

W okresie letnim każdy odpowiedzialny kierowca porusza się już na oponach letnich, przed długą trasą warto jednak skontrolować stan opon. Upewnij się, że guma nie popękała lub nie sparciała w mniej widocznych na co dzień rejonach opony – w dokładnym sprawdzeniu stanu ogumienia pomocne będzie uniesienie samochodu na podnośniku, co umożliwi dokładne obejrzenie opon z każdej strony. Skontroluj również poziom ciśnienia we wszystkich oponach.

Kontrola opon
Autor: Volvo Car Poland Kontrola opon

Zawieszenie

Gdy sprawdzany jest układ hamulcowy oraz opony, to dobry moment na kontrolę zawieszenia. Stan amortyzatorów oraz poprawnie ustawiona geometria kół to nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort podróżowania, szczególnie istotny podczas pokonywania dłuższej trasy na wakacje, gdzie udajemy się z myślą o odpoczynku.

Kontrola zawieszenia
Autor: Volvo Car Poland Kontrola zawieszenia

Filtr kabinowy

Mając na względzie wygodę podróży, przed jazdą na wakacje warto wymienić filtr kabinowy. Zapewnia on wysoką jakość powietrza w kabinie auta, na którą szczególnie wrażliwe mogą być dzieci oraz alergicy. W okresie letnim pyli wiele drzew i roślin, rozsiewając przy tym alergeny – wysokiej jakości filtr kabinowy zapobiegnie przedostawaniu się ich do wnętrza samochodu. Pełny efekt ochrony zapewni jednak tylko nowy, w pełni wydajny filtr. Różnicę pomiędzy nowym, a zużytym filtrem kabinowym, widać gołym okiem.

Przy okazji wymiany filtra kabinowego, w ramach kompleksowego przygotowania samochodu na wakacje, warto sprawdzić stan pozostałych filtrów w samochodzie – powietrza, oleju oraz paliwa. Ich regularna wymiana zapewni bezproblemową pracę silnika podczas długich tras pokonywanych w upalne dni.

Filtr kabinowy
Autor: Volvo Car Poland Filtr kabinowy

Klimatyzacja

Ponieważ wakacje to najgorętszy okres roku, zadbaj o dobrą kondycję klimatyzacji w swoim samochodzie. Czynność tę najlepiej powierzyć osobistemu specjalistom, którzy z pomocą właściwych narzędzi sprawdzą szczelność układu klimatyzacji i w razie konieczności uzupełni poziom czynnika, zapewniającego miły chłód w aucie.

Serwis klimatyzacji
Autor: Volvo Car Poland Serwis klimatyzacji

Wycieraczki

Elementem często pomijanym i zaniedbywanym przez kierowców w okresie letnim są wycieraczki samochodu. To błąd, gdyż wakacje to nie tylko wysokie temperatury i ostre słońce, ale często gwałtowne i intensywne burze. Krótkotrwałe, ale i intensywne opady deszczu zaprzęgają wycieraczki do ciężkiej pracy, dlatego warto upewnić się, że są one w dobrym stanie i będą w stanie skutecznie odprowadzać wodę z szyby, zapewniając nam dobrą widoczność w trakcie jazdy.

Wycieraczki szyb
Autor: Volvo Car Poland Wycieraczki szyb

Akumulator

Na koniec przypomnienie o kolejnej części, której znaczenia często nie doceniamy w okresie letnim. Mowa o akumulatorze. Najczęściej jako kierowcy myślimy o nim w trakcie zimy, chcąc uniknąć problemów z rozruchem auta po nadejściu mrozów. Jednak w wakacje, gdy temperatura powietrza często przekracza 30 stopni Celsjusza, akumulator bywa równie mocno obciążony, choćby przez ciężko i nieustanie działający układ klimatyzacji. Dlatego przed jazdą się na wakacje skontroluj stan akumulatora oraz poziom jego naładowania, a w razie potrzeby wymień go na nowy, w pełni sprawny.

Serwis samochodu
Autor: Volvo Car Poland Serwis samochodu

Przydatne akcesoria

Urlop to doskonała okazja na doposażenie samochodu w akcesoria, które będą przydatne w trakcie długiej podróży oraz aktywnego wypoczynku. Planujesz zabrać rower lub deskę do uprawiania sportów wodnych? Zamontuj na swoim aucie specjalny bagażnik. Brakuje Ci miejsca w bagażniku? Pomyśl o boksie dachowym.

Gdy termin wyjazdu jest już blisko, zadbaj o odpowiednie rozłożenie wszystkich bagaży w samochodzie. Unikaj przechowywania w kabinie auta niepotrzebnych rzeczy, które w momencie wypadku mogą stać się poważnym zagrożeniem dla pasażerów. Wszystkie przedmioty, których nie musisz mieć pod ręką, zapakuj do bagażnika lub zamknij w rozmieszczonych po wnętrzu schowkach.

Bagażnik rowerowy
Autor: Volvo Car Poland Bagażnik rowerowy
Najnowsze