Policja sprawdza czy pasażerowie transportu zbiorowego podróżują w maseczkach ochronnych

i

Autor: Policja Policja sprawdza czy pasażerowie transportu zbiorowego podróżują w maseczkach ochronnych

Koronawirus w Polsce. O tym lepiej wiedzieć, zanim ruszy się w drogę. Zasady sanitarne w strefach żółtych i czerwonych

2020-10-12 9:45

W myśl obowiązujących przepisów, które weszły w życie 10 października, powinniśmy korzystać z maseczek nie tylko w komunikacji zbiorowej, placówkach publicznych i pomieszczeniach zamkniętych gdzie prowadzony jest handel i usługi, ale teraz także w otwartej przestrzeni publicznej. Patrole policyjne skrupulatnie przyglądają się obywatelom, a drogówka kontroluje kierowców oraz pojazdy transportu zbiorowego pod kątem przestrzegania zasad.

Policja alarmuje! W ostatnich dniach obserwowane jest niepokojące zjawisko niestosowania się do obowiązku zakrywania nosa i ust m.in. w środkach komunikacji miejskiej, jak również we wszelkiego rodzaju placówkach handlowych. W związku z łamaniem obowiązujących obostrzeń oraz z wieloma zgłoszeniami, mundurowi prowadzą stosowne działania na terenie całego kraju. Kontrole kierowców oraz środków komunikacji mają na celu ograniczenie negatywnej i niezgodnej z przepisami sanitarnymi tendencji obywateli. 

Komunikacja - zasady sanitarne w strefach żółtych i czerwonych

W komunikacji zbiorowej zakrywanie twarzy obowiązuje niezmiennie od kilu miesięcy i w tej sprawie nic się nie zmieniło. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje również w taksówkach oraz innych przewozach pasażerskich. Zakrywać elementy twarzy należy także kiedy jedziemy samochodem z osobą, z którą nie gospodarujemy wspólnie, czyli w praktyce, ze wszystkimi osobami, z którymi nie mieszkamy. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są dzieci w wieku do lat 4, osoby chore mające lekarskie zaświadczenie oraz ludzie cierpiący na zaburzenia rozwoju czy niepełnosprawności. 

Żółta strefa (cała Polska)

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

- 100% liczby miejsc siedzących albo

- 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Warto wiedzieć: Koronawirus w Polsce. Czy trzeba mieć maseczkę na myjni i podczas tankowania?

Czerwona strefa (wybrane powiaty)

W strefie czerwonej – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.

Mandaty i wnioski o ukaranie

Przypomnijmy, że obowiązek zasłaniania nosa i ust wprowadzony został w całym kraju, który został objęty żółtą strefą, a działania te mają na celu minimalizację skutków pandemii. Z noszenia maseczek zwolnione są jedynie te osoby, które dysponują specjalnym zaświadczeniem lekarskim. Za łamanie przepisów grozi mandat do 500 złotych, a w przypadku odmowy jego przyjęcia kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu. Policja może też skierować sprawę do sanepidu, a wysokość kary wzrasta wtedy do 30 tysięcy złotych.  

Policja sprawdza czy pasażerowie transportu zbiorowego podróżują w maseczkach ochronnych

i

Autor: Policja Policja sprawdza czy pasażerowie transportu zbiorowego podróżują w maseczkach ochronnych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki