Wypadek w Radziejowie na ul. Kościuszki

i

Autor: KPP Radziejów

Kupiłeś używane auto? Rozwiąż umowę OC!

2011-09-09 22:00

Nieżyciowe przepisy rodzą kosztowne pułapki. Jedną z nich jest tzw. podwójne ubezpieczenie OC. Wiemy co robić, żeby tego uniknąć. Skusiła cię tańsza polisa OC. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś mógł z niej skorzystać. Zawarcie nowej umowy to jednak tylko połowa sukcesu. Trzeba bowiem pamiętać, żeby wypowiedzieć dotychczasową polisę OC.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o OC o wypowiedzeniu umowy OC zawartej na czas 12 miesięcy należy pisemnie powiadomić ubezpieczyciela nie później niż na jeden dzień przed upływem tego dwunastomiesięcznego okresu. Z kolei w przypadku zakupu auta umowę należy wypowiedzieć, również pisemnie, przed upływem 30 dni od daty transakcji. Jeżeli tego nie zrobimy, stara umowa automatycznie się przedłuży, zaś my mając już wykupione OC w innej firmie, będziemy teraz podwójnie ubezpieczeni. Nie daje nam to  żadnych korzyści a jedynie dodatkowe koszty, bo ubezpieczyciel od starej polisy ma prawo od nas żądać zapłaty za to przedłużone ubezpieczenie.

Przeczytaj koniecznie: Stłuczka i co dalej? Jak należy się zachować

Sidła podwójnego ubezpieczenia czekają przede wszystkim na zapominalskich, a także na tych, którzy uważają, że wysłane listownie pismo z wypowiedzeniem polisy OC na jeden dzień przed upływem terminu jej ważności załatwia sprawę, bo liczy się data stempla pocztowego. Tymczasem stosowne przepisy kodeksu cywilnego mówią o tym, że za datę otrzymania zawiadomienia liczy się dzień, w którym ono rzeczywiście dotarło do adresata. Jak działa nasza poczta, wszyscy wiemy. Na zmianę przepisów na bardziej przyjazne pewnie jeszcze poczekamy, a na razie jeśli zamierzamy zmienić ubezpieczyciela, przydatne mogą być nasze wskazówki.

Patrz także: Jak wybrać najlepszą polisę OC i AC

Jeśli możemy, najlepiej jest osobiście zawieź pisemne wypowiedzenie polisy OC do firmy ubezpieczeniowej. To najskuteczniejsze rozwiązanie. Jeżeli osobista wizyta u ubezpieczyciela nie wchodzi w grę, sprawdźmy, czy wypowiedzenie polisy OC na piśmie można złożyć w miejscu, gdzie została zawarta, czyli na przykład u pośrednika ubezpieczeniowego. Decydując się na wysłanie pisemnego wypowiedzenia polisy OC listem poleconym do właściwej firmy ubezpieczeniowej, zróbmy to z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet na kilkanaście dni przed upływem ważności ubezpieczenia. Jeżeli spełni się najgorszy scenariusz i wpadniemy w podwójne ubezpieczenie, złóżmy pisemną prośbę o rozwiązanie za porozumieniem stron tej starej polisy. Jednocześnie musimy przedstawić dowód, że już jesteśmy ubezpieczeni od odpowiedzialności cywilnej w innej firmie. Nie daje to stuprocentowej gwarancji powodzenia, ale są duże szanse, że się uda.

>>> Auta z kratką. W 2011 roku można odliczysz tylko 6 tys. zł

Pod koniec 2007 roku Rzecznik Ubezpieczonych wystąpił do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o wprowadzenie zmian do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. - Proponujemy, aby w sytuacji, kiedy doszło już do tzw. podwójnego ubezpieczenia OC, osoba, która wpadła w taką pułapkę, mogła rozwiązać jedną z umów – mówi Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. - Natomiast w odniesieniu do przepisu o terminie wypowiedzenia na piśmie umowy tego ubezpieczenia nasza propozycja polega na tym, aby za datę powiadomienia zakładu ubezpieczeń o wypowiedzeniu umowy uznawać datę nadania przesyłki poleconej lub listu - dodaje. Zdaniem Rzecznika Ubezpieczonych wprowadzenie tych zmian sprawi, że przepisy zostaną dostosowane do praktyki rynkowej, nadto będą bardziej przyjazne konsumentom, a o takie prawo powinniśmy wszyscy zabiegać.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki