Montaż instalacji LPG? Wybór dobrego warsztatu to podstawa

2020-06-01 15:17 Maciej Lubczyński/Materiał partnerski
Firmowy Warsztat STAG
Autor: STAG Firmowy Warsztat STAG

Co sprawia, że kierowcy decydują się na montaż instalacji autogaz? Nie ma co ukrywać - chodzi o oszczędność pieniędzy. Z możliwości obniżenia kosztów eksploatacji korzystają zwykli kierowcy, taksówkarze, zarządcy flot i przedsiębiorcy. To się po prostu opłaca. Jest jednak jeden, niezwykle ważny warunek, który daje nam gwarancję powodzenia tej inwestycji.

Wszystko idzie zgodnie z planem wtedy, gdy elementy instalacji działają poprawnie i bezawaryjnie, a układ spełnia swoje zadanie w 100%, zapewniając możliwie niedrogą eksploatację. Aby to było możliwe, powinniśmy zdecydować się na montaż instalacji w dobrym serwisie. Mity, które mówią o licznych problemach i wadach gazu (omawialiśmy je w tym tekście), wzięły się przecież w dużej części z niefachowego montażu i niepoprawnej obsługi. Dobry warsztat to jednak coś więcej niż poprawny montaż.

Sprawdź również: Ekonomia do potęgi: Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG - TEST

Skomplikowane czynności lepiej zostawić profesjonalistom

Na rzecz oszczędności, pod maską auta wyposażonego w instalację autogaz, pracuje wiele części. Stopień ich skomplikowania i precyzji wykonania jest dziś o wiele większy niż kilkanaście lat temu, Układ będzie więc tak dobry, jak dobre jest jego najsłabsze ogniwo. Wystarczy, że gazownik niewłaściwie dobierze tylko jedną część, a zamiast oszczędności czekają nas nerwy, odwiedziny w serwisie, a w najlepszym wypadku - większe zużycie paliwa, a zarazem mniejsze oszczędności.

Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG
Autor: Maciej Lubczyński Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG

Warsztatów, które zajmują się montażem LPG jest w Polsce parę tysięcy. Jak znaleźć dobry, godny zaufania serwis? Sprawdza się tu stara zasada - najlepiej pytać o to znajomych. Przyjacielskie lub rodzinne rekomendacje są bezcenne, ale wielu klientów nie ma kogo prosić o poradę. W takiej sytuacji możemy polegać na serwisach, które przez lata wypracowały sobie rynkową renomę. Są na rynku warsztaty, które gwarantują obsługę na najwyższym poziomie - od doboru elementów instalacji, przez montaż, aż po kalibrację. Za taką standaryzację w obrębie swojej sieci odpowiedzialna jest firma AC S.A. - producent instalacji LPG marki STAG.

Sieć autoryzowanych serwisów STAG
Autor: STAG Sieć autoryzowanych serwisów STAG Link: KLIKNIJ na mapę aby ją powiększyć

Autoryzacja producenta? By ją uzyskać, warsztat musi trzymać najwyższy poziom usług

Mowa o sieci Autoryzowanych Serwisów STAG. To ponad 100 warsztatów w całej Polsce, które gwarantują najwyższą jakość usług i fachową obsługę od A do Z. Specjaliści w dobrym warsztacie dobiorą odpowiednie komponenty, zamontują je w sposób gwarantujący ich poprawne działanie i skalibrują instalację, by zmaksymalizować korzyści z jej zastosowania. Mnogość podzespołów dostępnych na rynku sprawia, że wybór odpowiednich "klocków" z jakich złożona będzie instalacja, nie jest wcale taki prosty. Każdy element musi współpracować z pozostałymi, no i oczywiście z samochodem, do którego mają one zostać zamontowane. Najprościej jest uzyskać optymalny efekt, gdy wszystkie części pochodzą od jednego producenta.

Autoryzowane Serwisy STAG mają również przewagę nad innymi punktami, jeśli chodzi o dostępność najnowszych podzespołów. Produkty firmy AC S.A. trafiają w pierwszej kolejności do autoryzowanych punktów i to mechanicy z tych serwisów są szkoleni z ich obsługi w pierwszej kolejności.

Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG
Autor: Maciej Lubczyński Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG

Stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników to kolejna cecha, która powinna wyróżniać dobry warsztat. Nowoczesna instalacja LPG, choć dzieli założenia i ogólny sposób działania ze starymi instalacjami, jest znacznie bardziej skomplikowana niż kiedyś. Mechanik, który nie poszerza swojej wiedzy wraz z rozwojem rynku, może nie być w stanie dobrać i zamontować najlepszych podzespołów, a to koniec końców odbije się przecież na kieszeni klienta, który nie wykorzysta w pełni możliwości konwersji auta na gaz.

Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG
Autor: Maciej Lubczyński Toyota Corolla Hybrid z instalacją LPG STAG

Błędy się zdarzają, ale dobra gwarancja zapewni spokój ducha

Montaż „autogazu” w dobrym serwisie to pierwszy krok do uniknięcia problemów technicznych. A co, jeśli mimo wszystko z instalacją stanie się coś niedobrego? Układ zasilania gazem zamontowany w dobrym serwisie jest objęty gwarancją. Najlepiej, jeśli mówimy o sieci serwisów - wtedy usunięcie usterki możliwe jest w każdym punkcie takiej sieci, niezależnie od tego, w którym z nich został zamontowany autogaz. Dzięki temu możemy podróżować bez obaw, że w przypadku awarii albo kłopotów technicznych zostaniemy „na lodzie”. Jeśli zdecydujemy się na montaż w punkcie, który oferuje usługi „byle taniej i byle jak” ryzykujemy większą częstotliwością odwiedzin w serwisie, przynajmniej dopóki ten nie zamknie przed klientami drzwi i nie zniknie z rynku. Historia zna takie przypadki!

Im bardziej skomplikowany montaż, tym większe znaczenie ma wybór dobrego, sprawdzonego warsztatu. Dlatego, najkrócej mówiąc, warto wybrać dobry warsztat, bo to nam się po prostu opłaci. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze, nawet jeśli sama czynność montażu instalacji będzie odrobinę droższa niż w innym warsztacie. Niezależnie od auta jakim się poruszamy, oszczędność przed montażem może być złudna. Nikt nie zwróci nam przecież czasu i nerwów, z jakimi może się wiązać korzystanie z punktów serwisowych o wątpliwej renomie.

Najnowsze