Nowe etykiety na oponach to od 1 maja obowiązek. Czego się z nich dowiemy?

2021-04-23 12:34 Rafał Mądry
Nowe opony muszą być opatrzone etykietami
Autor: Rafał Mądry Sezonowa wymiana opon

Etykieta na opony zyskuje nowy wygląd w Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi przepisami od soboty 1 maja 2021 roku opony wyprodukowane po kwietniu 2021 r. oferowane w serwisach, warsztatach wulkanizacyjnych, sklepach stacjonarnych czy internetowych, będą musiały być opatrzone nowymi etykietami informacyjnymi. Dzięki tej zmianie informacja o parametrach ogumienia ma być bardziej przejrzysta, a porównanie ze sobą różnych produktów łatwiejsze dla konsumenta.

Etykiety opon zostały zmodernizowane w całej Unii Europejskiej. Nowe etykiety są wymagane w przypadku opon wyprodukowanych po kwietniu 2021 r., dlatego zaczną się pojawiać stopniowo na oponach trafiających do sprzedaży. Do tej pory na etykietach, które zostały wprowadzone w 2012 roku, obecne były informacje o oporze toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni, a także zewnętrznym hałasie toczenia. Co przynosi aktualizacja przepisów? Teraz dane na etykiecie muszą mieć też informacje obejmujące przyczepność na śniegu i lodzie. Ponadto zaktualizowana została dotychczasowa skala, a do etykiety dodano kod QR. Wymaganie to nie dotyczy tylko opon zimowych z kolcami. Europa to pierwszy region na świecie, w którym wprowadzono wymóg stosowania piktogramu przyczepności opon na lodzie.

Dowiedz się: Całoroczna opona może być dobrym wyborem, ale nie każda jest warta zakupu

Nowe etykiety mają pomagać kupującym w porównywaniu różnych opon oraz skłaniać do zakupu bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych produktów. Aktualny pozostaje też pierwotny cel etykiet — redukcja emisji dwutlenku węgla. Etykiety były dotychczas wymagane w przypadku opon do samochodów osobowych, SUV-ów oraz samochodów dostawczych. Teraz, po zmianach, które wejdą życie na początku maja, nowy system etykietowania dotyczyć będzie także opon do samochodów ciężarowych i autobusów (w przypadku takich opon bez piktogramu przyczepności na lodzie). W tym segmencie oznakowania opon były dotychczas używane tylko w materiałach marketingowych. W opracowaniu nowych etykiet uczestniczył Nokian Tyres - pionier w segmencie opon zimowych.

Nowe etykiety na oponach od 1 maja 2021 roku
Autor: Nokian Nowy wzór etykiet na oponach

Nowym elementem etykiety jest kod QR, który prowadzi do obszernej bazy danych o wszystkich oponach dostępnych na rynku europejskim. Informacje o produktach są ustandaryzowane, co umożliwia łatwe porównanie opon. W przyszłości etykiety opon będą nadal uzupełniane o nowe elementy, takie jak wskaźniki zużycia ściernego oraz przebiegu w okresie eksploatacji opony na drogach. Decyzja została już podjęta, ale zatwierdzenie metod testowych potrwa jeszcze lata

— m mówi Jarmo Sunnari, menedżer ds. norm, przepisów i atestów w Nokian Tyres.

Nowe etykiety na oponach od 1 maja 2021 roku
Autor: Nokian Nowy wzór etykiet na oponach
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze