parujące szyby

i

Autor: Shutterstock parujące szyby

Koniec z mgłą

Szyby znowu parują! Sprawdzone sposoby na jesienny problem

2022-10-05 11:41

Wszechobecna wilgoć i niskie temperatury sprzyjają parowaniu szyb. Jesienno-zimowy problem kierowców wpływa na bezpieczeństwo jazdy, ale możemy się z nim stosunkowo łatwo uporać. Oto sprawdzone sposoby - co zrobić, gdy parują szyby w samochodzie?

Sprawdzone sposoby na zaparowane szyby w samochodzie

Co zrobić, gdy szyby w samochodzie parują? Jest na to kilka prostych sposobów. By lepiej uporać się z jesienno-zimowym problemem, warto zrozumieć, dlaczego szyby w aucie parują. Za wszystko odpowiedzialna jest wilgoć w powietrzu i niska temperatura na zewnątrz auta. Gdy woda, w postaci pary osadza się na szybie, przybiera postać miniaturowych kropel, które dla nas widoczne są jako jednolita "mgła". Mamy więc winowajców - wilgoć i zimno, czyli typowy scenariusz najbliższych miesięcy. By szyby w samochodzie przestały pokrywać się parą, warto zacząć od podstawy, czyli od wyeliminowania wilgoci z wnętrza. Co możemy zrobić, by osuszyć kabinę auta?

Zaparowane szyby - po pierwsze, osuszanie wnętrza

Pozbycie się wilgoci z wnętrza zdecydowanie ograniczy niepożądane zjawisko. Warto zacząć od sprawdzenia uszczelek w drzwiach - jeśli podczas opadów woda przenika do wnętrza, nasze wysiłki pójdą na marne i suszenie będzie konieczne po każdych opadach deszczu. Jeśli nie zdiagnozowaliśmy w tej kwestii słabych punktów naszego auta, zapewne większość wilgoci "odkłada się" w dywanikach i wykładzinach. Warto zainwestować w gumowe dywaniki, które schną szybciej niż welurowe. Szybsze schnięcie kabiny i wykładzin możemy osiągnąć domowym sposobem - wystarczy wysypać na wykładzinę żwirek dla kota, dać mu parę godzin na zmagazynowanie wilgoci, a następnie dokładnie odkurzyć wnętrze. By wyeliminować wilgoć na dłuższą metę, konieczna będzie również wymiana filtra kabinowego - to niedrogi zabieg, który zazwyczaj możemy wykonać we własnym zakresie. Czysty i suchy filtr pozwala również sprawnie działać klimatyzacji, która raz dwa poradzi sobie z zaparowanymi szybami.

Jak zapobiec parowaniu szyb w aucie? Garażowanie ułatwia sprawę

Garażowanie samochodu zdecydowanie ułatwia walkę z parującymi szybami. Warto wiedzieć również, że w sezonie jesienno-zimowym, korzystne będzie pozostawianie uchylonych szyb podczas postoju. Przepływ powietrza pomaga osuszyć wnętrze.

Szyby w aucie parują - czasami rozwiązanie jest prostsze niż myślisz

Czasami wystarczy sięgnąć po najprostsze środki, by poprawić widoczność i uniknąć uciążliwego parowania szyb. By uporać się z problemem w nowym, garażowanym i sprawnym aucie, wystarczy czasem porządnie wyczyścić wszystkie szyby. Nie tylko poprawimy w ten sposób ich przejrzystość, ale i nie pozwolimy osadzać się parze wodnej z taką łatwością. Brud na szybach zdecydowanie przyspiesza parowanie szyb i odkładanie się wilgoci, a to sprawia z kolei, że zanieczyszczenia i kurz w powietrzu szybciej się na nich osadzają. Jesień to dobry moment, by zrobić w aucie porządki i pozbyć się zalegających w bagażniku i na tylnej kanapie przedmiotów. Czasami to również one akumulują wilgoć, która następnie osadza się na szybach w formie pary wodnej.

Zaparowane szyby - to może być usterka

W rzadkich przypadkach (dotyczy to głównie wiekowych aut), przyczyną parowania szyb może być usterka. Parujące szyby i tłusty nalot w okolicach nawiewów sugerują, że w naszym aucie wystąpił problem z nagrzewnicą. Jej rozszczelnieniu zazwyczaj towarzyszy intensywny zapach płynu chłodniczego i jego ubytek. To kosztowna usterka, ale z jej usunięciem nie warto zwlekać.

Sonda
Czy dokuczają ci parujące szyby w samochodzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają