Wyczyść sobie wnętrze

2008-08-12 4:00 Maciej Fabijański

Uwaga! U nas dowiesz się, jak usunąć plamy z tapicerki.

Wykładzina podłogi i pokrycia siedzeń narażone są na różne uszkodzenia, ale to wcale nie znaczy, że nie można ich uniknąć czy naprawić.

Konstruktorzy wymyślają różne rzeczy, żeby uprzyjemnić podróż autem, ale chyba każdy zgodzi się, że podstawową sprawą w tym względzie jest czyste, zadbane i pachnące świeżością wnętrze, a to już zależy od nas samych. O wnętrze auta trzeba po prostu dbać i to nawet wtedy, gdybyśmy z niego nie korzystali, bo wszędobylski kurz wchodzi wszędzie, więc wypadałoby je wtedy od czasu do czasu chociaż odkurzyć. Według fachowców podczas normalnej eksploatacji wnętrze auta należy czyścic co najmniej dwa razy w roku. Jeśli na pokładzie podróżują mali pasażerowie, to sprzątanie trzeba robić częściej. Niemniej istotne jest także podejmowanie takich działań, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tapicerki. Na przykład palaczom zabronić palenia. Warto również stosować różne sposoby, które mogą, przynajmniej częściowo, chronić wykładziny podłogowe i pokrycia siedzeń przed uszkodzeniami. I wreszcie w sytuacji kiedy dojdzie już do tego najgorszego, gdy pojawią się plamy albo co gorsza dziury, nie czekać aż staną się one nie do usunięcia albo jeszcze większych rozmiarów, tylko od razu zająć się nimi. W razie potrzeby nasze problemy rozwiąże fachowiec.

Lepsza brzydka łata niż piękna dziura

Mechaniczne uszkodzenia wykładzin i obić tapicerskich to duży problem, bo po pierwsze nie wszystko da się naprawić, a po drugie często widać ślady po takiej naprawie. Stosunkowo najłatwiejsze do naprawy są rozdarcia tapicerki wykonanej ze zwykłego materiału. Cerowanie takiego miejsca fachową ręką bywa prawie niewidoczne. Niestety, w przypadku przetarcia odbudowa struktury materiału za pomocą cerowania nie jest już tak bezśladowa. Jeśli chodzi o rozcięcia lub rozdarcia tapicerki skórzanej to takie miejsca można naprawić przez podklejenie. Ostateczny efekt zależy jednak od różnych czynników. Na jasnej skórze podklejenie będzie bardziej widoczne niż na ciemnej, poza tym im bardziej poszarpane krawędzie rozdarcia, tym trudniej je dopasować do siebie. Podklejenie sprawia, że to miejsce staje się np. mniej elastyczne i to też może być widoczne. Podklejanie to również sposób na dość skuteczną naprawę niewielkich przepaleń (od papierosów) w tapicerce welurowej. Wcześniej z przepalonego miejsca usuwa się nadtopioną i odbarwioną krawędź, a następnie wkleja dopasowany do wycięcia kawałek identycznej tkaniny. Inną metodą usuwania uszkodzeń mechanicznych tapicerki jest wymiana całości poszycia lub jego fragmentu ograniczonego fabrycznymi szwami. U fachowca koszt naprawy drobnych uszkodzeń tapicerki to wydatek rzędu 100-150 zł.

Lepiej zapobiegać

Skuteczność działań profilaktycznych potwierdza się w wielu dziedzinach. Eksploatacja auta nie jest tu żadnym wyjątkiem. Zabrudzeń lub uszkodzeń tapicerki nie da się całkowicie wyeliminować, ale obicia siedzeń czy wykładzinę podłogi można lepiej przed nimi zabezpieczyć. Dodatkowe dywaniki na podłodze i pokrowce na siedzenia to niejedyne środki. Na przykład preparat do konserwacji tapicerki skórzanej sprawia, że skóra jest delikatna, miękka w dotyku, zabezpieczona przed działaniem wilgoci i bardziej odporna na zabrudzenia. Do wykładzin materiałowych i dywanowych również można zastosować środki, dzięki którym mniej będą się brudziły. Z kolei inne preparaty pozwalają osiągnąć efekt kwiatu lotosu czyli silnego odpychania wody. Sprawiają, że ciecze nie wsiąkają w głąb tapicerki, tylko spływają po niej pod postacią kropel. Takie działanie może utrzymać się przez kilka miesięcy.

Czyszczenie po całości

Przy usuwaniu zabrudzeń z wnętrza można to robić tylko w tych miejscach, gdzie są plamy lub wykonać czyszczenie kompleksowe. Ta druga metoda, choć bardziej pracochłonna, daje zdecydowanie lepszy efekt . Czyszczenie wnętrza rozpoczynamy od jego dokładnego odkurzenia. Do tej czynności najlepiej nadają się profesjonalne urządzenia, takie na przykład, jakie można spotkać na stacjach benzynowych. Miejsca, głównie na podłodze, gdzie są zeschnięte cząsteczki błota dobrze jest najpierw wyszczotkować. Teraz kolej na zastosowanie odpowiedniego do rodzaju tapicerki preparatu czyszczącego. Wcześniej w mało eksponowanym miejscu warto sprawdzić, czy środek nie powoduje na czyszczonym materiale niepożądanych reakcji. Takie ryzyko istnieje, ponieważ tapicerki wykonywane są z przeróżnych materiałów o różnym stopniu odporności na działanie różnych preparatów. Próbkę działania preparatu należy wykonać zarówno w przypadku czyszczenia tapicerki materiałowej, jak i skórzanej. Na każdym opakowaniu środka są wskazówki dotyczące jego użycia, których trzeba dokładnie przestrzegać. Jeżeli jakaś plama nie schodzi od razu, czyszczenie należy powtórzyć lub spróbować usunąć ją innym preparatem. Kompleksowe czyszczenie tapicerki samochodowej można zlecić wyspecjalizowanej firmie. W zależności od wielkości auta taka usługa kosztuje ok. 70-150 zł.

Najnowsze