Z CEPiKu dowiesz się więcej niż do tej pory. Rozszerzona historia pojazdu już dostępna

2020-02-17 11:38 Maciej Lubczyński
dokumenty, dowód rejestracyjny
Autor: Marek Adamowicz

System CEPiK od soboty 15 lutego 2020 oferuje rozszerzone możliwości zbadania historii pojazdu. W sieci znajdziemy teraz bardziej szczegółowe informacje dotyczące przebiegu, wymiany licznika, szkód, kradzieży i ubezpieczenia OC.

Nowe funkcje CEPiKu mają pomóc w walce z nieuczciwymi sprzedającymi. Dzięki zmianom ciężej będzie ukryć istotne fakty "z życia samochodu", takie jak manipulacje przebiegu, poważne kolizje i wypadki, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i skierowanie na dodatkowe badanie techniczne.

Sprawdź: Masz kategorię B? Poprowadzisz więcej aut niż do tej pory - nadchodzi zmiana w przepisach

Najważniejsze nowości, jakie oferuje CEPiK 2.0 to odczyt wskazania drogomierza i źródło tych danych (np. kontrola drogowa), informacja o wymianie licznika przebiegu wraz z datą takiej operacji, informacja o istotnych szkodach (stłuczki, wypadki), daty wygaśnięcia OC i kradzieży auta (wraz z informacją o jego dalszych losach - odnalezieniu, bądź umorzeniu) oraz informację o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Dzięki zmianom będzie trudniej ukryć przeszłość samochodu. Do tej pory przebieg kontrolowany był przy okazji corocznego badania technicznego - teraz jego stan policjant może spisać również podczas kontroli drogowej. W systemie pojawi się adnotacja o stanie licznika i informacja o źródle danych. Niełatwo będzie również ukryć poważną stłuczkę i wypadek. W przypadku takiego zdarzenia, zostanie ono odnotowane w systemie informatycznym. Aby dowiedzieć się, czy samochód był kiedyś kradziony, nie będziemy musieli już wybierać się na komisariat. Stosowna adnotacja pojawi się teraz w CEPiKu. 

Wiele dodanych funkcji ma szansę istotnie pomóc osobom poszukującym używanego samochodu, pod warunkiem że CEPiK, który do tej pory nie słynął z niezawodności, będzie działał poprawnie. Czy to wystarczy, by naprawić rynek samochodów używanych, okaże się zapewne w ciągu najbliższych paru lat.

Najnowsze