Stan auta z Cyfrowym Paszportem Pojazdu ma być pewny i przejrzysty

i

Autor: Materiały prasowe Stan auta z Cyfrowym Paszportem Pojazdu ma być pewny i przejrzysty

Zakup używanego auta to droga przez mękę. Cyfrowy Paszport Pojazdu ma ułatwić ten proces

2021-07-15 16:30

Kupno auta, które powinno być przecież przyjemnością, często spędza sen z powiek, a "zaufanie do handlarza" brzmi jak oksymoron. Nie jest łatwo kupić pewny, używany wóz, ale weryfikacja jego stanu ma się stać łatwiejsza dzięki Cyfrowemu Paszportowi Pojazdu. To rozwiązanie ma gwarantować korzyści zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego.

Jeśli choć raz kupowaliście samochód używany, z pewnością wiecie, jak wygląda ich rynek. Badanie przeprowadzone przez twórców Cyfrowego Paszportu Pojazdu tylko to potwierdza - 75% badanych zadeklarowało konieczność naprawy pojazdu w ciągu pół roku od jego zakupu. Co drugi kupujący doświadczył problemu ukrytej wady. 70% badanych oceniło, że w ogłoszeniach samochody przedstawiane są lepiej niż wyglądają one w rzeczywistości. 74% pokonało co najmniej 100 km, aby obejrzeć samochód. Nowy, cyfrowy dokument ma zmienić sytuację i "wyrównać szanse" kupujących i sprzedających.

SprawdźKupno i sprzedaż pojazdu. Zmiana w prawie. Nowa ważna zasada weszła w życie

Cyfrowy Paszport Pojazdu, bo tak nazywa się projekt, o którym mowa, to rozwiązanie wykorzystujące technologię blockchain, znaną z kryptowalut. Nie zagłębiając się w zawiłe szczegóły chodzi o to, że raport będzie znajdował się jednocześnie na wielu komputerach, a nie w scentralizowanej bazie, przez co jego podrobienie nie będzie możliwe. 

Dzięki połączeniu technologii blockchain oraz kompleksowej inspekcji pojazdu według standaryzacji ISO, Cyfrowy Paszport Pojazdu będzie dokumentował stan techniczny auta w sposób niepodważalny i nienaruszalny. Będzie to najbardziej wiarygodny i kompleksowy dokument potwierdzający stan techniczny pojazdu, jaki został stworzony w historii polskiej motoryzacji

– wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes MC2, która jako minister cyfryzacji odpowiadała za projekt mObywatel.

W przedsięwzięcie zaangażowani są również Agnieszka Czajka, General Manager OTOMOTO i Arkadiusz Zaremba, szef i współtwórca nowej platformy OTOMOTO KLIK. Na początku, samochody właśnie na tej platformie będą miały wystawiony cyfrowy paszport, a znajdą się w nim szczegółowe informacje na temat stanu auta, pomiary grubości lakieru, szczegółowe zdjęcia 360, informacje o niezbędnych naprawach. Badanych będzie 120 elementów, a inspekcji dokonywać będzie jedna z największych firm w Europie, badająca rocznie ok. 300 tysięcy samochodów. W teorii, kompleksowo sprawdzone auta w ofercie będą więc opisane tak szczegółowo i rzetelnie, jak to tylko możliwe.

Cyfrowy Paszport Pojazdu

i

Autor: Materiały prasowe Cyfrowy Paszport Pojazdu

W dalszej fazie rozwoju projektu, przewidziana jest również możliwość wystawienia takiego paszportu dla prywatnych sprzedających. Choć jest jeszcze za wcześnie by mówić o konkretnych kwotach, wykupienia takiego rozwiązania ma pomóc kupującemu podjąć decyzję o zakupie, a sprzedającemu pozbyć się auta szybciej i przede wszystkim, uczciwie.

Sonda
Jakie auta zwykle kupujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki