Barbórka 2020: Bez hucznego świętowania. Górnicy będą mogli się pomodlić przez INTERNET

2020-12-03 13:40 mj-s
Barbórka 2020: Bez hucznego świętowania. Górnicy będą mogli się pomodlić przez INTERNET
Autor: mj-s Barbórka 2020: Bez hucznego świętowania. Górnicy tradycyjnie spotykali się na nabożeństwie, w tym roku do kościoła wejdzie ograniczona liczba osób. (archiwum)

Takiej Barbórki górnicy z Bełchatowa nie pamiętają! Obchody najważniejszego górniczego święta zostały okrojone do absolutnego minimum, wszystko oczywiście przez koronawirusa. W związku z tym, 4 grudnia nie zobaczymy na ulicach przemarszu z górniczą orkiestrą na czele, nie odbędzie się także uroczysta akademia z odznaczeniami i tradycyjnym krupniokiem. Górnicy swoją patronkę, św. Barbarę uczczą mszą świętą, z racji obostrzeń w nabożeństwie będzie mogła wziąć ograniczona liczba pracowników, dla reszty przygotowano… transmisję w internecie!

Rosnąca liczba nowych przypadków koronawirusa, a w związku z tym licznych obostrzeń wpłynęła także na decyzję PGE GiEK dotyczącą obchodów Barbórki 2020. Spółka zdecydowała się zrezygnować z tradycyjnych uroczystości nie tylko 4 grudnia, ale także poprzedzających je, a odbywających się pod koniec listopada Babskiego Combru i Piwnej Karczmy.

- Chcąc jednak podtrzymać górniczą tradycję, o godz. 9.00 pod siedzibą spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna  odbędzie się tradycyjna pobudka, z udziałem orkiestry dętej KWB Bełchatów. Następnie, o godz. 11.00, w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary na os. Dolnośląskim w Bełchatowie odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Górników i ich Rodzin, koncelebrowana przez metropolitę łódzkiego, księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia – informuje Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GiEK S.A.

Ze względów bezpieczeństwa w mszy św. będzie mogła wziąć udział ograniczona ilość wiernych. W związku z tym, zarząd PGE GiEK podjął decyzję o organizacji transmisji mszy św. w formule online. Transmisja online mszy świętej dostępna będzie na oficjalnym kanale You Tube Grupy PGE pod linkiem: KLIKNIJ TUTAJ

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: PiS tonie. Jarosław Gowin to wie