Bełchatów i okolice: Biedronki azjatyckie zaatakowały! To prawdziwa INWAZJA

2020-10-23 9:49
Biedronki azjatyckie
Autor: Gilles San Martin

Pojawiają się na oknach, drzwiach i balkonach - zwłaszcza, kiedy zaświeci słońce, a temperatura delikatnie skoczy w górę jest ich cała masa! Biedronki azjatyckie po raz kolejny przypomniały o sobie mieszkańcom Bełchatowa i regionu! Wczoraj przy słonecznej pogodzie pojawiła się ich chmara. - Mam ich mnóstwo na oknie i parapecie! Czy one mogą zrobić krzywdę? - pyta nas jedna z czytelniczek. Okazuje się, że mały, pozornie niewinny owad może być groźny!

Biedronki azjatyckie gryzą, takie ukąszenie może z kolei wywołać alergię. Co musimy wiedzieć o biedronkach azjatyckich? Jak się pozbyć biedronek azjatyckich?

Biedronki azjatyckie - co musimy o nich wiedzieć?

Można je spotkać na bełchatowskich osiedlach i w podbełchatowskich wsiach. Jednak nie są to nasze rodzime biedronki, a azjatyckie. To odmiana bardziej agresywna i ekspansywna od znanego nam gatunku. Może ona gryźć oraz wywołać alergię. Jak to się stało, że nagle jest jej wszędzie pełno? Już odpowiadamy! Biedronka azjatycka najczęściej zaczyna się pojawiać w październiku. To wtedy zaczyna szuka miejsca, w którym będzie mogła przezimować, dlatego często wlatuje do mieszkań.

Najczęściej można je spotkać w okolicy okien oraz kaloryferów.

Biedronka azjatycka. Dlaczego jest niebezpieczna dla ludzi?

Biedronka azjatycka pozostawia żółte ślady, które są trudne do usunięcia. W sytuacjach zagrożenia wydziela żółte kropelki hemolimfy, które mogą wywoływać reakcję alergiczną, zapalenie spojówek, pokrzywkę a nawet astmę.

Ugryzienia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące. Na skórze, po ugryzieniu biedronki azjatyckiej pozostają ślady.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Koronawirus: Brakuje osocza do leczenia COVID-19. Lekarze apelują do OZDROWIEŃCÓW!

Biedronka azjatycka. Jak ją rozpoznać?

Nie jest to tak proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Owad ten na ogół ma żółte, czerwone, czarne bądź pomarańczowe skrzydełka. Zdarzają się okazy bez kropek. Inne mają wyraźne czarne kropki, z charakterystyczną cechą – nierównomierną linią brzegów. Najczęściej kropek jest więcej niż siedem. Podobnie jak ćmy, lgną do światła.

 Biedronki azjatyckie zaatakowały! To prawdziwa INWAZJA
Autor: R.Strzelec Biedronki azjatyckie zaatakowały! To prawdziwa INWAZJA! Owady wdzierają się do mieszkań

W porównaniu do większości występujących w Polsce biedronek są wyraźnie większe – długość ich korpusów sięga 8 mm. 

Jedz orzechy na zdrowie!