Bełchatów: IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe! CZERWONY alert, tym razem nie dotyczy BURZ!

2020-08-06 12:26 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Bełchatów: IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe! CZERWONY alert, tym razem nie dotyczy BURZ!
Autor: Pixabay/ JillWellington Bełchatów: IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe! CZERWONY alert, tym razem nie dotyczy BURZ!

Przyzwyczailiśmy się do ostrzeżeń pogodowych wydanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informujących o gwałtownych burzach. Tym razem synoptycy alarmują o zdecydowanie odmiennych warunkach – chodzi o upał. Czego możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Sprawdź!

Przez ostatnie letnie tygodnie pogoda nie rozpieszczała – miłośnicy słonecznych kąpieli i wysokich temperatur mieli powody raczej do narzekań. Deszcz, raczej wiosenne niż letnie wskazania termometrów i chłodne wieczory, tak kształtowały się warunki meto. W najbliższych dniach nasz region zaleją upały.

- Prognozuje się upały – informuje IMGW. - Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – dodają synoptycy.

Jak długo taka pogoda utrzyma się nad naszym regionem? W tej chwili alert 2 stopnia obowiązuje w dniach: 7 – 9 sierpnia.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Nie zostawiajmy w autach dzieci i zwierząt! Upał i samochód to śmiertelna pułapka!

UPAŁ – jak się chronić?

Warto przy tej okazji wspomnieć, że choć upalna pogoda wiele osób cieszy, to może być równie niebezpieczna co burza czy ulewy, dlatego wydane alerty mają nam o tym przypominać.

Przy bardzo wysokiej temperaturze najlepiej nie wychodzić z domu, ale jeśli to niemożliwe, to starajmy się unikać przebywania na słońcu w południe. Zawsze pamiętajmy też o ochronie głowy - osoby starsze i rodzice dzieci nie mogą zapominać o kapeluszu czy chustce.

Wychodząc z domu zawsze zabierzmy ze sobą butelkę wody. Osoby starsze nie odczuwają tak szybko łaknienia i łatwo o omdlenia. Również małe dzieci często nie komunikują rodzicom pragnienia, a o odwodnienie, gdy żar leje się z nieba bardzo łatwo!

Kolejna sprawa to opalanie, przy takich upałach lekarze tego nie zalecają, ale jeśli nie możemy się powstrzymać przed słoneczna kąpielą używajmy kremu z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed oparzeniami.

Zadbajmy też, by w upalne dni nasza dieta była bogata w warzywa, owoce i lekkostrawne dania - unikajmy ciężkostrawnych potraw, które dodatkowo obciążają nasz organizm. Co warte podkreślenia, przy wysokich temperaturach mamy dyspensę (oczywiście w granicach rozsądku) na sól. Kiedy jest gorąco możemy nasze potrawy nieco mocnej posolić, bo sól chroni przed utratą wody.

Bełchatów: IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe! CZERWONY alert, tym razem nie dotyczy BURZ!
Autor: IMGW Bełchatów: IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe!
DRAMATYCZNY WYPADEK na finiszu pierwszego etapu TdP 2020!

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.