Koronawirus: NOWA lista OBOSTRZEŃ w strefie żółtej! Sprawdź, co się zmieni w całej Polsce!

2020-10-15 17:19 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Czerwony strefy 17.10
Autor: mj-s fot. ilustracyjne

W czwartek, 15 października przed południem rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Na spotkaniu zapadły decyzje co do wprowadzenia nowych obostrzeń i środków profilaktycznych w walce z koronawirusem. Późnym popołudniem, na konferencji prasowej o nowych restrykcjach poinformował premier oraz minister zdrowia. Co zmieni się w strefie żółtej? Zmian jest sporo i zaczną obowiązywać już od najbliższej soboty, 17 października.

- Podstawowe zalecenie, które znamy z wiosny, musi dziś do nas wrócić: zostań w domu - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. - Wygramy tę walkę tylko jeśli będziemy solidarni, będziemy razem postępować według reguł - podkreślił szef rządu.

Premier zaprezentował wykres, który - jak podkreślił - mówi wszystko o obecnej fali zachorowań.

- Kiedy spojrzymy na mobilność, czyli na kontaktowanie się społeczne ludzi między sobą, to dostrzeżemy na tym wykresie, że te kontakty społeczne są na takim poziomie, jaki był przed wybuchem pandemii. Czyli przestaliśmy się dystansować jedni od drugich i według obiektywnych danych znowu wróciliśmy do dużej mobilności społecznej i kontaktów społecznych - tłumaczył Mateusz Morawiecki. - Dziś mądrzejsi o tamtą wiedzę, szybko chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu. Izolacja ludzi starszych, ale też i pomoc dla ludzi starszych będzie decydowała o sukcesie naszych działań - podkreślił.

W związku z ogromnym wzrostem nowych zakażeń rząd zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia. Zmiany dotyczą obu stref i czerwonej i żółtej.

Co się zmieni w strefie żółtej?

Nowe obostrzenia dotyczą każdej strefy życia społecznego. Co się zmieni?

LOKALE GASTRONOMICZNE

W strefie żółtej działalność gastronomii ograniczono w godzinach 6.00-21.00. W pozostałych godzinach lokale będą mogły wydawać posiłki na wynos. W restauracjach, pubach może być zajęty co drugi stolik (czyli 50% możliwych miejsc siedzących może być zajętych)

IMPREZY RODZINNE

Wesela, konsolacje, chrzciny i wszystkie inne imprezy rodzinne maksymalnie mogą się odbywać przy udziale 20 osób. W trakcie imprez wprowadzono zakaz zabaw tanecznych.

KOŚCIOŁY

W uroczystościach religijnych dopuszcza się maksymalnie przebywanie 1 osoby na 4 metry kwadratowe.

ZGROMADZENIA

Zgromadzenia publiczne maksymalnie do 25 osób.

SZKOŁY

Szkoły dwóch szczebli – wyższe i ponadpodstawowe przechodzą na system nauczania hybrydowego.

WYDARZENIA SPORTOWE

Bez udziału publiczności.

WYDARZENIA KULTURALNE

Wydarzenia kulturalne są dopuszczalne przy udziale 25% publiczności.

BASENY, SIŁOWNIE

W strefie żółtej zawieszone będą działalność: siłowni, aquaparków i basenów