Czy w święta trzeba iść do kościoła? Czy będzie obowiązywać dyspensa? [BOŻE NARODZENIE 2020]

2020-12-05 12:00 mj-s
W niedzielę NIE TRZEBA iść do kościoła. Ważna decyzja biskupa! DYSPENSA przez koronawirusa
Autor: Pixabay/kisistvan77

Arcybiskup Grzegorz Ryś poinformował wiernych, że w związku z pandemią koronawirusa zostaje przedłużona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedzielę i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej i osób przebywających w tym czasie na jej terenie. Do kiedy obowiązuje? Sprawdź szczegóły w artykule

To już trzecia dyspensa ogłoszona przez arcybiskupa diecezji łódzkiej, Grzegorza Rysia w ostatnich tygodniach. Przypomnijmy, w związku z szalejącą pandemią koronawirusa Metropolita Łódzki już w połowie października zwolnił wiernych z województwa w obowiązku uczestniczenia w mszach świętych. Teraz przy dalszych wzrostach chorych i ograniczeniu liczby wiernych w świątyniach zdecydowano o przedłużeniu dyspensy.

W świetle najnowszego ogłoszenia, dyspensa dla wszystkich wiernych archidiecezji łódzkiej i osób przebywających w tym czasie na jej terenie obowiązuje do dnia 27 grudnia 2020 r.

Jednocześnie abp Grzegorz Ryś przypomina o konieczności przestrzegania reżimu sanitarnego i prosi wiernych, którzy będą uczestniczyć w liturgii w świątyni, o dezynfekowanie rąk, zachowanie odległości i pamiętanie o limitach nałożonych przez władze epidemiologiczne.

Metropolita łódzki zachęca również do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, a w czasie adwentowym o nie odkładanie sakramentu pokuty na czas tuż przed świętami. Do duchownych natomiast apeluje o zakładanie maseczek higienicznych do udzielania Komunii Świętej, dbanie o paramenty liturgiczne, o organizowanie rekolekcji adwentowych w sposób „hybrydowy”.

Pierwszy etap budowy Świętokrzyskiego Szpitala Tymczasowego zakończony