Fatalna jakość powietrza w Bełchatowie. Są wydane ostrzeżenia przed SMOGIEM!

2019-12-18 13:51
Fatalna jakość powietrza w Bełchatowie. Są wydane ostrzeżenia przed SMOGIEM!
Autor: Pixabay

Słoneczna i ciepła aura zachęca do spacerów? Nie polecamy! Jakoś powietrza między innymi w Bełchatowie będzie jutro fatalna. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie, z którego wynika, że 19 grudnia ma zostać przekroczona norma pyłu zawieszonego PM10. Co to oznacza?

Pod tym skrótem kryje się informacja o zawieszonych w powietrzu cząsteczkach o średnicy przekraczającej wielkość 10 mikrometrów. To czego nie widzimy gołym okiem jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego okładu oddechowego. W skład PM10 mogą wchodzić takie toksyczne substancje jak: benzopireny, furany czy dioksyny. Występowanie tego rodzaju pyłu jest związane m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

Co zalecają specjaliści z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego?

- W celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenie pyłu PM10 w powietrzu zaleca się unikanie przebywania na otwartej przestrzeni połączonego ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Najbardziej narażone grupy ludności to: osoby chore na choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia, osoby wieku podeszłym, dzieci, kobiety w ciąży - czytamy w wydanym komunikacie.

Ostrzeżenie wydano dla kilku powiatów łódzkiego. Alertem objęte są regiony: bełchatowski, wieluński, pajęczański, opoczyński oraz piotrkowski. Najgorsza jakość powietrza będzie w godzinach nocnych -od ok 1:00 do godzin dopołudniowych 19 grudnia, później poziom zanieczyszczeń zacznie się normować.

W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:

poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy);
poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE