Kamieńsk. 27-latek trzymał w domu dziesiątki czaszek, broń i... żywego jastrzębia!

2021-06-07 13:30
Kamieńsk. 27-latek trzymał w domu dziesiątki czaszek, broń i... żywego jastrzębia!
Autor: Policja /KWP Łódź

Zaczęło się od kradzieży kamery z lasu, a skończyło na nietypowej interwencji. Policjanci z komisariatu w Kamieńsku zatrzymali 27-letniego mieszkańca terenu gminy, który nielegalnie posiadał karabinek KBKS oraz prawie blisko 300 sztuk amunicji do niego. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli trofea myśliwskie, parostki kozła, żuchwy zwierzęce, wypchane krogulce oraz... żywego jastrzębia i liczne zdobycze archeologiczne. Nielegalny arsenał i inne znaleziska zostały zabezpieczone, a ich właściciel trafił do policyjnego aresztu.

Wszystko zaczęło się 2 czerwca 2021 roku, kiedy do komisariatu policji w Kamieńsku zgłosił się mężczyzna informując mundurowych o kradzieży kamery wartej 1100 złotych. Urządzenie było zainstalowane na tzw. poletku łowieckim w celu obserwacji zachowań zwierząt leśnych. Śledczy wytypowali sprawcę kradzieży i zjawili się w miejscu jego zamieszkania. Podczas przeszukania policjanci znaleźli ukradzioną kamerę oraz karabinek KBKS i 296 sztuk amunicji, liczne trofea myśliwskie, parostki kozłów, żuchwy zwierzęce, wypchane krogulce – ptak w Polsce objęty jest ścisłą ochroną, czaszkę bobra – zwierzę objęte ochroną oraz żywego jastrzębia – ptak również objęty ochroną.

Kłusownik zabił mi klacz i osierocił źrebaka

Ponadto, okazało się, że zatrzymany 27-latek jest miłośnikiem archeologii i posiadał kolekcję znalezionych przez siebie w ziemi monet i skorodowanej amunicji. Przy czym, nie miał pozwolenia na szukanie przedmiotów zabytkowych. Wszystkie rzeczy zostały zabezpieczone. Żywego jastrzębia policjanci przekazali pod opiekę sokolnika.

- Mężczyzna podczas rozmowy z funkcjonariuszami stwierdził, że jego zachowanie było spowodowane głównie pasją, jaką jest łowiectwo. Okazało się, że ma on odpowiednią wiedzę w zakresie preparowania zwierzyny, dlatego sam pozyskiwał części ciała zwierzyny leśnej, zazwyczaj martwej i preparował domowymi sposobami. Podczas przesłuchania opowiedział, w jaki sposób pozyskiwał trofea myśliwskie i powiększał rodzinną kolekcję. Dodał, że jastrzębia złapał w pułapkę i zamknął w klatce ponieważ ten polował na gołębie jego ojca - opisuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Zatrzymany 4 czerwca został doprowadzony do radomszczańskiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty nielegalnego posiadania broni, kradzieży a także innych przestępstw z ustawy prawo łowieckie i z ustawy o ochronie zabytków. Teraz grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE