Kierowcy autobusów pod lupą policji. Ruszają wzmożone kontrole!

2020-07-09 8:58 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Kierowcy autobusów pod lupą policji. Ruszają wzmożone kontrole!
Autor: Policja

Na przestrzeni ostatnich dni w całym kraju doszło do kilku groźnych wypadków drogowych z udziałem autobusów, w tym także autobusów komunikacji publicznej. Jak podkreślają policjanci, z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko trzeźwy i wypoczęty kierowca warunkuje bezpieczeństwo na drodze. Ostatnie wydarzenia pokazały, że osoby - od których ze względu na wykonywany zawód oczekuje się nieskazitelnego stanu psychofizycznego - zlekceważyły elementarne zasady bezpieczeństwa. Dlatego policjanci w całym kraju ruszają z masowymi kontrolami – pod lupę wzięte zostaną: stan kierowców, jak i prowadzonych przez nich autobusów.

Kontrole pojazdów, w tym autobusów są systematycznie prowadzone przez policjantów ruchu drogowego, jednak w reakcji na zaistniałe zdarzenia, policja podjęła decyzję o wzmożeniu działań sprawdzających kierowców autobusów.

- Policjanci w całej Polsce sprawdzają zarówno stan trzeźwości jak i stan psychofizyczny kierowców autobusów, w tym zwłaszcza komunikacji miejskiej. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach. Podczas kontroli sprawdzany jest także stan techniczny autobusu i jego wyposażenie oraz uprawnienia kierującego – informują policjanci.

Czy mieszkańcy boją się jeździć komunikacją miejską?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Jednocześnie mundurowi apelują do pasażerów korzystających ze środków transportu publicznego, aby w przypadku:

  • podejrzenia, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu,
  • zachowania kierowcy budzącego wątpliwości,
  • lekceważenia przepisów ruchu drogowego,
  • stwarzania zagrożenia na drodze,

niezwłocznie poinformować o tym Policję dzwoniąc pod numer 112.

Jedziesz na wakacje? Możesz zażądać kontroli

Policja przypomina także o wakacyjnej akcji, którą prowadzi od wielu lat – chodzi o kontrole autobusów w związku z  wyjazdami/powrotami podróżnych do miejsc letniego wypoczynku.

- Przypominamy jednocześnie, że policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek – dodają mundurowi.

W Bełchatowie takie kontrole, od wielu lat odbywają się na parkingu przy Sport Hotelu. Warto wcześniej zadzwonić do bełchatowskiej komendy i poinformować policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji i skontrolowanie autokaru.

Warto też przed wyjazdem zerknąć na stronę: bezpiecznyautobus.gov.pl. W tym serwisie można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.