Koronawirus: Nowe zasady w obostrzeniach. Co się zmieni dla bełchatowian od 27 lutego?

2021-02-26 13:50 mj-s
Koronawirus: Nowe zasady w obostrzeniach. Co się zmieni od 27 lutego?
Autor: Pixabay/ OrnaW Koronawirus: Nowe zasady w obostrzeniach. Co się zmieni dla bełchatowian od 27 lutego?

Rząd wprowadza zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Od soboty, 27 lutego usta i nos powinniśmy zakrywać wyłącznie maseczką. A nie, jak do tej pory zastępować ją przyłbicą, chustą czy szalikiem. Czy nasz region czekają jeszcze inne zmiany w obowiązujących obostrzeniach? Przeczytaj artykuł na se.pl

W minioną środę minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Będą one obowiązywać od najbliższej soboty, czyli 27 lutego. Najważniejsza zmiana dotyczy zasłaniania ust i nosa. Rząd rezygnuje z możliwości zastępowania maseczki m.in. przyłbicami, chustami czy szalikami. Teraz mogą być one stosowane jedynie dodatkowo.

CZYTAJ: Koronawirus 26 lutego: ile zakażeń dzisiaj? Stan zachorowań w Łódzkiem [RAPORT Ministerstwa Zdrowia 26.02]

Podczas konferencji prasowej prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w zakresie epidemiologii, zaznaczyła, że mija niemal rok od pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

- Przez ten czas wiele się wydarzyło, jesteśmy bogatsi o wiedzę, która pozwala nam podejmować decyzje w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. (…) Musimy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się takimi drogami, jak droga kropelkowa i powietrzna. To oznacza, że może być on transmitowany na większe odległości i w większym stopniu jesteśmy narażeni na jego działanie, na przykład kontaktując się ze sobą, przebywając w niewielkich czy słabo wentylowanych pomieszczeniach – powiedziała prof. Paradowska-Stankiewicz dodając, że kluczem są maseczki, które szczelnie przylegają do twarzy. – Takie maseczki blokują większość patogenów. Wydawało się, że przyłbice działają, ale odkryto, że wirus przenosi się drogą powietrzną i okazało się, że to nie działa tak dobrze jak maseczka – tłumaczyła podczas konferencji prof. Paradowska-Stankiewicz.

PRZECZYTAJ: Bełchatów: Koronawirus w szkole podstawowej! Pół setki uczniów na kwarantannie!

Pozostałe obowiązujące dotychczas obostrzenia rząd nadal podtrzymuje. Większe zmiany – nowe restrykcje dotyczą jedynie woj. warmińsko-mazurskiego.

Trzecia fala się rozpędza – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Warto sytuację analizować na poziomie regionów. Województwa północne dotkliwiej odczuwają skutki zwiększonej liczby zakażeń. Z kolei woj. dolnośląskie czy łódzkie dotknięte są najmniej. Najgorzej jest w woj. warmińsko-mazurskim. Widać, że wirus jest tu obecny w bardzo dużym natężeniu. Minister Niedzielski zaznaczył, że do tej pory wykonaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. – Teraz musimy się o pół kroju cofnąć, tak naprawdę o 1/16 kroku – powiedział.

POLECAMY: Polski rekordzista OBLAŁ egzamin na prawko już... 200 razy! To "legenda" WORDu w Piotrkowie Trybunalskim!

Rząd wprowadza również obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową (z Czechami i Słowacją) granicę Polski. Minister Niedzielski zaznaczył, że warunkiem z jej zwolnienia jest przedstawienie negatywnego wyniku testu, który został wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Greenpeace zrywa mediacje z PGE GiEK. Aktywiści: „Jesteśmy gotowi, by spotkać się w sądzie”

dr Tomasz Karauda: Rząd powinien dofinansować maseczki [Super Raport]
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE