Koronawirus w Polsce. Ponad 55 TYSIĘCY mandatów – tak policja walczy z brakiem maseczek!

2020-10-18 13:09 Magdalena Jaśkiewicz - Stawowczyk
Policjanci sprawdzają czy nosimy maseczki.
Autor: Materiały prasowe KWP Gorzów

Jak informuje Komenda Główna Policji mundurowi w całym kraju nałożyli ponad 55 tysięcy mandatów za brak maseczki. Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od chwili jego wprowadzenia, pouczono ponad 197 tysięcy osób. W tysiące idą też wnioski o ukaranie do sądu. Policja jest wyjątkowo restrykcyjna w przypadku łamania obowiązku używania maseczek, zwłaszcza po zaostrzeniu restrykcji i zapowiedziach o wprowadzeniu polityki „zero tolerancji”.

Ponad 55,3 tysięcy mandatów, blisko 200 tysięcy pouczeń i ponad 14,6 tysięcy przypadków skierowania wniosków o ukaranie do sądu – takie liczbowe dane podał w niedzielę (18 października) rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policjant dodał, że w przypadku skierowania wniosków do sądu, jak pokazują doświadczenia z poszczególnych garnizonów, np. dolnośląskiego - w zdecydowanej większości spraw sąd skazuje sprawców wykroczeń, a tylko w zaledwie 1 procencie zapadają wyroki uniewinniające.

CZYTAJ: Tak zabija koronawirus w Polsce. Zatrważające wyliczenia

- Warto o tym przypomnieć, bo w przestrzeni publicznej pojawiają się nieprawdziwe informacje, sugerujące masowe uniewinnianie obwinionych. Najważniejsze jest nasze zdrowie - przekazał insp. Mariusz Ciarka.

Zaznaczył, że tylko ostatniej doby w kwestii noszenia masek funkcjonariusze pouczyli ponad 1 130 osób i nałożyli mandaty w stosunku do ponad 3 840 osób, a w ponad 950 przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Rzecznik KGP poinformował także, że ostatniej doby sprawdzono ponad 275 tys. osób skierowanych na kwarantannę, a w około 850 przypadkach funkcjonariusze stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Jednocześnie przypomniał, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny, na osoby uchylające się od kwarantanny, może nałożyć zgodnie z ustawą z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi, karę pieniężna w wysokości do 30 tys. zł.

Podał również, że ostatniej doby policja sprawdziła ponad 4 230 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadziła już 158 tys. takich kontroli.

- Od początku działań skontrolowano również ok. 274,3 tys. placówek handlowych oraz ok. 2,7 tys. miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki oraz ok. 9,6 tys. miejsc organizacji wesel - podkreślił Ciarka.

Mariusz Ciarka przekazał też najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem wśród funkcjonariuszy. Według nich, 827 policjantów oraz 109 pracowników policji zarażonych koronawirusem wyzdrowiało, a od początku działań zakażonych zostało 2 115 policjantów oraz 260 pracowników policji. Ponad 11 130 policjantów było na kwarantannie. Obecnie przebywa na niej ok. 2 270 funkcjonariuszy.

- Te liczby pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. Niestety nasze siły są przez to osłabione, a koledzy i koleżanki w zastępstwie nieobecnych mają jeszcze więcej zadań do wykonania. Cieszy fakt, że policjanci zdrowieją, ale pamiętajmy - nie oszukujmy policjantów, podawajmy zawsze prawdziwe informacje o naszym stanie zdrowia, wykonujmy polecenia policjantów i stosujmy się do ich próśb - zaapelował Ciarka.

CZYTAJ: „Jakbym miał czekać, to z głodu bym zdechł!”. Wiemy, co naprawdę emeryci myślą o godzinach dla seniorów

Horror w stolicy. Załogi pogotowia czekają pod SOR kilka godzina na przyjęcie do szpitala

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.