Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką. Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021

2021-02-25 15:03
Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką. Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021
Autor: Pixabay/ congerdesign Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką. Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021

Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021. Co znalazło się na liście Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). Już 3 marca 2021 ruszają próbne matury dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 przystąpią do egzaminu dojrzałości. Egzaminy będą trwały przez blisko dwa tygodnie, do 16 marca 2021. Pierwszym egzaminem z jakim zmierzą się tegoroczni maturzyści będzie język polski. Centralna Komisja Egzaminacyjna już kilka miesięcy temu ogłosiła listę lektur z języka polskiego, które musi znać każdy maturzysta zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Jakie lektury z gwiazdką są na liście CKE na maturę 2021? Sprawdźcie już teraz, z jakiego zakresu książek należy się przygotować, aby czuć się w pełni przygotowanym na arkusz maturalny z języka polskiego. Przygotuj się do matury 2021: Lista lektur z gwiazdką na maturę 2021. Znajdziesz ją w naszym artykule.

Spis treści

 1. Matura 2021 z języka polskiego
 2. Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką Centralna Komisja Egzaminacyjna
 3. Matura 2021. Lektury z gwiazdką – co to znaczy?
 4. Matura 2021. Lektury z gwiazdką – LISTA [CKE]
 5. Matura 2021. Lektury z gwiazdką czy to wystarczy?

Matura 2021 z języka polskiego

Egzaminem obowiązkowym i tym, od którego zaczyna się matura 2021 jest sprawdzenie wiedzy z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie będą pytania na maturze próbnej z języka polskiego na poziomie podstawowym? Zadania z języka polskiego z arkuszy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) na próbną maturę 2021 nie zostaną ujawnione wcześniej, ale warto sprawdzić, z jakimi pytaniami mierzyli się maturzyści w ubiegłym roku.

Matura 2021: Lektury obowiązkowe z gwiazdką Centralna Komisja Egzaminacyjna

By dobrze przygotować się do matury z języka polskiego niezbędnym jest znajomość szkolnych lektur. Co jest na liście obowiązkowych lektur, które musi znać każdy maturzysta przystępujący do egzaminu maturalnego z polskiego? Książki omawiane na zajęciach z języka polskiego, a co za tym idzie listę lektur na maturę 2021 możemy podzielić na tę z gwiazdką i bez.

Matura 2021. Lektury z gwiazdką – co to znaczy?

Lektury z gwiazdką to pozycje obowiązkowe! Lista lektur z gwiazdką zgodnie z nową podstawą programową zawiera łącznie osiem pozycji. Każdy podchodzący do matury z języka polskiego musi je znać. Zdający powinien bez problemu przywołać ich treść, a co najważniejsze – problematykę. Od maturzystów wymaga się nie tylko swobodnego przywoływania motywów, które się w tych utworach pojawiają, ale także znajomości różnego rodzaju aluzji czy nawiązań. Lektury z gwiazdką to te pozycje, które trzeba znać na 100 procent!

Matura 2021. Lektury z gwiazdką – LISTA [CKE]

Na poziomie szkoły ponadpodstawowej – niezależnie czy będzie to technikum czy liceum, lektury z gwiazdką (obowiązkowe, podstawowe) to:

 • Bogurodzica,
 • Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w szkole podstawowej), psalmy,
 • Adam Mickiewicz, Dziady cz. III,
 • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
 • Bolesław Prus, Lalka,
 • Stanisław Wyspiański, Wesele,
 • Bruno Schulz, wybrane opowiadanie,
 • Witold Gombrowicz, Ferdydurke.

Matura 2021. Lektury z gwiazdką czy to wystarczy?

Należy bardzo wyraźnie podkreślić, że wszystkich przestępujących do egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2021 roku obowiązuje również znajomość literatury, omawianej w ostatnich klasach szkoły podstawowej. Na tej liście znajdziemy poniższe książkowe pozycje :

 • Jan Kochanowski, wybrane fraszki,
 • Jan Kochanowski, Treny (V, VII, VIII),
 • Ignacy Krasicki, wybrane bajki,
 • Aleksander Fredro, Zemsta,
 • Adam Mickiewicz, Dziady cz. II,
 • Henryk Sienkiewicz, wybrana powieść historyczna (Quo vadis, Krzyżacy, Potop).

Jeśli maturzysta chce dobrze przygotować się do matury z języka polskiego powinien nie tylko zagłębić się w lektury z gwiazdką, ale powtórzyć te wyżej wymienione dzieła!

Matura próbna 2021. Arkusze CKE:

Matura 2020 w cieniu koronawirusa. Jak do egzaminu maturalnego przygotowują się maturzyści z Bydgoszczy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE