Posłanka PiS z kontrowersyjnym pomysłem. Co na to Ziobro?

2019-10-09 12:23 mj-s
M. Janowska chce zaostrzenia kar
Autor: Biuro Prasowe posłanki M.Janowskiej

Posłanka PiS Małgorzata Janowska pisze list do premiera Mateusza Morawickiego i Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Bełchatowska parlamentarzystka w piśmie składa propozycję nowelizacji Kodeksu Karnego na mocy której powstałaby nowa kategoria czynu zabronionego. Chodzi o stworzenie regulacji w ramach której aktywiści organizujący akcje na terenie zakładów o znaczeniu strategicznym byli traktowani zdecydowanie bardziej rygorystycznie.

- Najwyższy czas, by aktywiści na przykład z Greenpeace, którzy stwarzają celowe zagrożenie na obiektach infrastruktury krytycznej, przestali być bezkarni – wyjaśnia posłanka.

Małgorzata Janowska w piśmie sygnowanym do premiera Morawieckiego i ministra Ziobry podkreśla, że jej propozycja ma przede wszystkim wpłynąć na bezpieczeństwo pracowników bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Wnioskując o nowelizację przepisów przytacza przykład ubiegłorocznej akcji Greenpeace, kiedy aktywiści wdarli się na chłodnię kominową i przez dwa dni okupowali obiekt w Elektrowni Bełchatów.

- Wszystkim członkom z grupy aktywistów, która ostatecznie opuściła ten obiekt postawiono zarzut z art. 193 kodeksu karnego, czyli o naruszenie miru domowego. To znaczy, że takim osobom grozi grzywna, ograniczenie bądź pozbawienie wolności do roku –mówi Małgorzata Janowska i dodaje: - Szczerze uważam, że jest to zdecydowanie za niski wymiar kary i osoby planujące lub działające w takich akcjach po prostu czują się bezkarne.

Jaka jest więc propozycja? Ano taka, by określić nowy rodzaj przestępstwa, które zagraża funkcjonowaniu obiektów strategicznych. Posłanka mówi nawet o 3 latach więzienia dla osób, które biorą udział w takich akcjach.

- Obecnie luka w przepisach kodeksu karnego może stanowić zachętę do prowadzenia podobnymi metodami wojny hybrydowej przeciwko Polsce z wykorzystaniem zarejestrowanych w kraju organizacji  pozarządowych zarządzanych przez obcokrajowców lub wprost przez organizacje z innych krajów – argumentuje Janowska.

Posłuchaj jaki zarzut usłyszeli aktywiści z Greenpeace: