Truskawkowy Księżyc 2020: Gdzie i kiedy oglądać wyjątkową pełnię Księżyca?

i

Autor: Pixabay/ adege Truskawkowy Księżyc 2020: Gdzie i kiedy oglądać wyjątkową pełnię Księżyca?

Truskawkowy Księżyc 2020: Gdzie i kiedy oglądać wyjątkową pełnię Księżyca? [WIDEO]

2020-06-04 18:45

Jest nazywany truskawkowym, choć w tymi owocami łączy go tylko jedno – czas, w którym jest widoczny. Najbliższa wypadająca w czerwcu pełnia Księżyca została nazwana przez dawne kultury indiańskie zgodnie z czasem, w którym przypadają zbiory truskawek. Kiedy będziemy mogli podziwiać Truskawkowy Księżyc w 2020 roku? Sprawdź!

Spis treści

  1. Kiedy zobaczymy Truskawkowy Księżyc 2020?
  2. Gdzie najlepiej oglądać Truskawkowy Księżyc 2020?
  3. Pełnia Księżyca. Na czym polega to zjawisko i kiedy wypada w 2020 roku?
  4. Dlaczego Truskawkowy Księżyc?

Nazywa Truskawkowy Księżyc wywodzi się z kultury indiańskich plemion Algonkinów. Z kolei w Europie czerwcową pełnię księżyca nazywano „różaną” bądź Miodowym Księżycem. Niezależnie od tego, która nazwa podoba nam się najbardziej warto w najbliższy piątek 5 czerwca zadrzeć głowę wysoko i spojrzeć w niebo! Tym bardziej, że będzie to ostatnia pełnia tej wiosny!

Kiedy zobaczymy Truskawkowy Księżyc 2020?

Czerwcowa pełnia Księżyca w 2020 roku wypada 9 czerwca. Piątkową pełnię Księżyca zobaczymy już o godzinie 19:12. Odległość Księżyca od Ziemi będzie wynosiła wtedy 369 687 km. Kumulacja zjawiska odbędzie się o godz. 20:58, wówczas czerwcowy Truskawkowy Księżyc będzie wyglądał na większy niż zwykle.

Gdzie najlepiej oglądać Truskawkowy Księżyc 2020?

Truskawkowy Księżyc najpiękniej zaprezentuje się mieszkańcom północnej Polski. Do obserwacji Truskawkowego Księżyca, podobnie, jak innych zjawisk astronomicznych niezbędne jest bezchmurne niebo.

Pełnia Księżyca. Na czym polega to zjawisko i kiedy wypada w 2020 roku?

Pełnia Księżyca, to zjawisko wynikające z ustawienia Księżyca w opozycji do Słońca. Znajduje się on wtedy po przeciwne stronie Ziemi niż Słońce. Długości ekliptyczne tych ciał niebieskich różnią się o 180 stopni

Pełnię Księżyca możemy obserwować średnio co miesiąc. W tym roku czeka nas jeszcze siedem takich zjawisk. Poza czerwcową pełnią, z uroku wielkiego Księżyca będziemy się mogli jeszcze cieszyć: 5.07, 3.08, 2.09, 1.10, 31.10, 30.11 oraz 30.12. W maju po raz ostatni obserwowaliśmy Superksiężyc, gdyż z racji bliskiego położenia względem Ziemi (do 14 proc. większy i 30 proc. jaśniejszy) były one dużo bardziej efektowne. Taką pełnię można było zaobserwować w bieżącym roku zaledwie trzy razy.

Dlaczego Truskawkowy Księżyc?

Czerwcowa pełnia Księżyca nie zawdzięcza swojej nazwy barwie, ale okresowi, w którym przypada okres zbioru truskawek. Co ciekawe plemiona Algonkinów, które nadały czerwcowej pełni taką nazwę, każdemu miesiącowi i kolejnym pełniom przypisały imiona i tak: w styczniu mamy Wilczy Księżyc, w lutym Śnieżny Księżyc, w marcu Robaczy Księżyc, w kwietniu Różowy Księżyc, w maju Kwiatowy Księżyc, w czerwcu Truskawkowy Księżyc, w lipcu Księżyc Poroża, w sierpniu Jesiotrowy Księżyc, we wrześniu Kukurydziany Księżyc, w październiku Księżyc Myśliwych, w listopadzie Bobrowy Księżyc, w grudniu Zimny Księżyc.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Pełnia Truskawkowego Księżyca

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki