Opony, butelki, meble, sprzęt AGD. Śmiecimy lasy na potęgę! Leśnicy wymyślili więc wyzwanie

i

Autor: Pixabay/ nastya_gepp Opony, butelki, meble, sprzęt AGD. Śmiecimy lasy na potęgę! Leśnicy wymyślili więc wyzwanie

Opony, meble, sprzęt AGD. Śmiecimy lasy na potęgę! Leśnicy postawili więc WYZWANIE!

2020-06-02 9:23

Opakowania, opony, meble, sprzęt AGD. Śmiecimy lasy na potęgę! Cały czas, mimo wzrostu świadomości ekologicznej Polaków, leśnicy załamują ręce i zmagają się z problemem nielegalnych wysypisk wśród drzew. Tylko w województwie łódzkim w ubiegłym roku do lasów wywieziono 5 tysięcy m3 śmieci, to tak, jakby ustawić 125 wagonów kolejowych wypełnionych odpadami! Pracownicy Nadleśnictwa Bełchatów, podobnie jak ich koledzy w całym kraju apelują o pomoc i organizują akcję społeczną oznaczoną hasztagiem #zabierz5zlasu. Na czym polega to wyzwanie?

Spis treści

  1. Ile śmieci zalega w polskich lasach?
  2. Łódzkie: ze śmieci powstałby całkiem długi pociąg odpadów!
  3. Jak dołączyć do wyzwania #zabierz5zlasu?
  4. Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?

Ile śmieci zalega w polskich lasach?

- Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu! - alarmują służby Lasów Państwowych.

Jak podkreślają leśnicy, rokrocznie wzrasta kwota, jaką Lasy Państwowe muszą przeznaczać na sprzątanie rodzimych lasów. To są miliony! W ubiegłym roku LP wydały blisko 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 odpadów. Niestety, ta porażająca tendencja dotyczy także lasów naszego regionu.

Łódzkie: ze śmieci powstałby całkiem długi pociąg odpadów!

- Tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3). W naszej Dyrekcji w zeszłym oku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1 i pół miliona złotych – informują leśnicy z Nadleśnictwa Bełchatów. - Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach - dodają.

Porządkiem w naszym naturalnym dobrodziejstwie zajmują się służby leśne, ale odpowiedzialność za to jak wyglądają nasze lasy ponosi każdy obywatel – lasy to przecież dobro wspólne. Dlatego pracownicy Nadleśnictwa Bełchatów, podobnie jak ich koledzy w całym kraju zachęcają do społecznej akcji oznaczonej hasztagiem #zabierz5zlasu.

Jak dołączyć do wyzwania #zabierz5zlasu?

Zasady tego wyzwania rzuconego przez leśników są dziecinnie proste i zawierają trzy poniższe punkty:

  1. Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci
  2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych
  3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo - idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i w swoim poście oznaczają kolejne osoby

- Zachęcamy każdego kto kocha las – jeśli wybierasz się na spacer po lesie, weź ze sobą worek na śmieci i w ten sposób połącz przyjemne z pożytecznym - informują leśnicy.

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?

Jeśli wysypisko znajduje się na terenie LP należy zadzwonić do biura zarządzającego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej (bezpośrednie kontakty na stronie Nadleśnictw) – oczywiście koniecznie należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.
W innym przypadku można to zgłosić do:

  • straży gminnej lub miejskiej
  • policji
  • czy wójtowi danej gminy

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

#Zabierz5zlasu

i

Autor: Lasy Państwowe Lasy Państwowe zapraszają do wyzwania #zabierz5zlasu
Dlaczego cena truskawek jest dwa razy wyższa niż rok temu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki