Obowiązkowe wyposażenie roweru. Trzeba mieć dzwonek, co z kaskiem? Za co możesz dostać mandat?

i

Autor: Pixabay/ Pexels Obowiązkowe wyposażenie roweru. Trzeba mieć dzwonek, co z kaskiem? Za co możesz dostać mandat?

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Trzeba mieć dzwonek, co z kaskiem i kamizelką? Sprawdź! [WIDEO]

2020-05-29 9:11

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Czy trzeba mieć dzwonek? Co z kaskiem i kamizelką? Niezależnie od tego czy jednoślad towarzyszy Ci codziennie czy okazjonalnie, powinien spełniać ściśle określone wymagania techniczne i być wyposażony w szereg elementów. Policja wyraźnie podkreśla, że rower, podobnie jak inne pojazdy – samochody, motocykle czy motorowery musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. I choć wielu rowerzystów może do tej kwestii podchodzić z ignorancją, to warto wyraźnie podkreślić, że to, w co powinien być wyposażony rower, regulują przepisy prawa.

Spis treści

  1. Obowiązkowe wyposażenie roweru
  2. Dodatkowe wyposażenie roweru
  3. Czy kask i kamizelka na rower są obowiązkowe?
  4. Hamulce rowerowe
  5. Dzwonek do roweru

Kochasz rekreacyjne przejażdżki rowerowe? A może, to Twój podstawowy środek transportu? Niezależnie od tego musisz znać te zasady! O niezbędnym wyposażeniu roweru mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. To, że jednoślad powinien być sprawny jest rzeczą naturalną, ale jakie obowiązkowe wyposażenie powinien posiadać?

Obowiązkowe wyposażenie roweru

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Każdy rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest zobowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Poza tym co jest absolutnym wymogiem, warto nasz rower wyposażyć w dodatkowe elementy, które poprawią nasze bezpieczeństwo. W co warto, więc się „dozbroić”?

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Czy kask i kamizelka na rower są obowiązkowe?

To pytanie zawsze budzi największe wątpliwości. Nie, kask rowerowy nie jest elementem wymaganym przepisami prawa, ale zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Taka ochrona może znacznie ograniczyć skutki ewentualnego wypadku na rowerze. Podobnie ma się sytuacja z kamizelką odblaskową. Jaskrawo zielona, pomarańczowa czy różowa nie jest obowiązkowa. Nie ma jednak wątpliwości, że zdecydowanie poprawia naszą widoczność, a więc i bezpieczeństwo, zwłaszcza jeżeli podróżujemy po zmroku.



Hamulce rowerowe

To w jakie hamulce – szczękowy, tarczowy czy w pedałach - jest wyposażony nasz rower nie ma znaczenia. Hamulce mają być sprawne, a przynajmniej jeden z nich.

Dzwonek do roweru

Dzwonek do roweru jest obowiązkowym wyposażeniem, warto pamiętać, że powinien wydawać umiarkowanie ostry sygnał. Tak, by ostrzegać, a nie straszyć. Warto też podkreslić, w jakich okolicznościach możemy go używać. Jego użycie jest w pełni uzasadnione na drogach rowerowych, na których pierwszeństwo ma właśnie cyklista. „Zadzwonić” możemy na znajdujących się na ścieżce rowerowej pieszych oraz innych rowerzystów. Inaczej na chodniku. Teoretycznie rowerzysta nie powinien po nim jeździć, a jeśli to zrobi, to dzwonienie na pieszych jest niedozwolone!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Obowiązkowe wyposażenie roweru. Czy trzeba mieć dzwonek? Co z kaskiem?

i

Autor: Policja Obowiązkowe wyposażenie roweru
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki