Uwaga bełchatowianki! Rusza bezpłatna mammografia. Kto i kiedy będzie mógł się zbadać?

2020-07-04 10:00 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Uwaga bełchatowianki! Rusza bezpłatna mammografia. Kto i kiedy będzie mógł się zbadać?
Autor: UM Bełchatów Uwaga bełchatowianki! Rusza bezpłatna mammografia. Kto i kiedy będzie mógł się zbadać?

Uwaga bełchatowianki! Po kilkumiesięcznej przerwie rusza bezpłatna mammografia. Już 6 lipca dwa specjalistyczne bus ze sprzętem diagnostycznym staną na pl. Narutowicza i na ulicy Budryka. Warto podkreślić, że jest to jedna z pierwszych zaplanowanych na bieżący miesiąc wizyt mammobusa. Jak skorzystać z darmowego badania, gdzie się zapisać? Sprawdź!

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia z końcem czerwca swoją działalność wznowiły mobilne punkty mammograficzne. Wynika to z luzowania obostrzeń związanych z COVID-19. Tym samym z ogólnopolskiego „Programu Profilaktyki Raka Piersi” ponownie skorzystać mogą panie w wieku 50-69 lat. Akcja dedykowana jest kobietom, które w danym momencie nie leczą się z powodu nowotworu piersi i przez ostatnie dwa lata nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ-u albo też otrzymały wcześniej zalecenie powtórzenia badania. Co ważne, uczestniczki programu powinny być ubezpieczone, ale nie muszą mieć skierowania od lekarza.

Panie, które chciałyby w tym miesiącu wykonać mammografię, do wyboru mają kilka terminów. Mammobus Medica przyjedzie do Bełchatowa najpierw 6 lipca, a następnie 13, 14 i 15 lipca. Tradycyjnie zaparkuje on na placu Narutowicza w okolicy sceny plenerowej Miejskiego Centrum Kultury.

Rajd po krew. 60-latek przejedzie rowerem Polskę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Na badanie można zapisać się telefoniczne – 42 254 64 10 lub 517 544 004 lub za pośrednictwem strony internetowej www.medica.org.pl. Wcześniejsze umówienie wizyty zapobiegnie tworzeniu się kolejek. W trakcie rejestracji potrzebne będą PESEL i numer telefonu.

Na mammografię w mobilnym punkcie zgłaszać się mogą także kobiety nieobjęte programem. W przypadku pań poniżej 50. roku życia badanie takie jest płatne, a jego koszt to 80 złotych. Więcej informacji uzyskać można w Wydziale Spraw Społecznych w bełchatowskim magistracie pod nr tel. 44 733 52 09.

Kilka dni później, 23 i 24 lipca, do Bełchatowa przyjedzie mammobus LUX MED. Stanie on na parkingu przy ulicy Budryka 69, obok marketu. Pierwszego dnia mobilna pracownia czynna będzie od godz. 10.00 do godz. 17.00, drugiego – między godz. 8.00 a 15.00. I w tym przypadku warto się wcześniej zarejestrować, a można to zrobić na dwa sposoby – telefonicznie pod numerem 586 662 444 lub drogą elektroniczną na mammo.pl/formularz/.

Przypomnijmy, że mammografia to badanie profilaktyczne, które pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą żadne zmiany chorobowe. Współczesne mammografy cyfrowe wykrywają kilkumilimetrowe zmiany, a ich czułość w przypadku raka piersi wynosi 80-95 procent. Warto też pamiętać, że dobry wynik poprzedniej mammografii nie zwalnia nas z obowiązku kolejnych kontroli. Zaleca się, by kobiety po 40 roku życia na kontrolną mammografię stawiały się co dwa lata, a gdy skończą 50 lat - co rok.