83. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wieluń jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 r. spadły niemieckie bomby

2022-09-01 10:48

O godz. 4.40 w Wieluniu zawyły syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej. Dziś w obchodach w Wieluniu bierze udział premier Mateusz Morawiecki.

Rocznicowe uroczystości odbywają się na placu Kazimierza Wielkiego, w niedalekiej odległości od dawnego budynku szpitala Wszystkich Świętych. Podczas obchodów zaplanowano wystąpienie premiera Morawieckiego. Po uroczystościach szef rządu oraz delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów i instytucji złożą kwiaty oraz zapalą znicze pod pomnikiem upamiętniającym zburzoną synagogę oraz pod pomnikiem ku czci ofiar niemieckiego bombardowania.

ZOBACZ TEŻ: Wieluń. 16-latka leżała pod mostem z pętlą na szyi. Nie chciała, żeby ktoś ją znalazł

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września spadły niemieckie bomby. Od godz. 4.40. do 14. na miasto spadło 380 bomb o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł w wyniku ataku Luftwaffe, zginęło od 1200 do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 proc. miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków, miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

Leszek Miller: "Tusk powinien być premierem"
Sonda
Czy interesujesz się historią Polski?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają