Wszystkich Świętych 2020: Czy bełchatowianie odwiedzą groby? Czy 1 listopada cmentarze będą OTWARTE? [AUDIO]

Wszystkich Świętych 2020: Czy bełchatowianie odwiedzą groby? Czy 1 listopada cmentarze będą OTWARTE? [AUDIO]
Autor: Pixabay Wszystkich Świętych 2020: Czy bełchatowianie odwiedzą groby? Czy 1 listopada cmentarze będą OTWARTE? [AUDIO]

Wszystkich Świętych 2020, nikt nie ma wątpliwości, że tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych będzie szczególny – w całym kraju szaleje koronawirus, a Polacy w dobie pandemii zastanawiają się czy wizyta na cmentarzu jest bezpieczna. Obawy rodaków widoczne są na przycmentarnych stoiskach – jest zdecydowanie mniejszy ruch. „Pandemia dała nam popalić” mówi jedna z właścicielek stoiska ze zniczami i kwiatami w Bełchatowie. Pani Małgorzata w tej chwili szacuje, że ma o połowę mniej klientów!

Pogoda sprzyja, więc mieszkańcy Bełchatowa ruszyli z porządkami na cmentarzach. Ruch mimo ładnej, słonecznej i ciepłej aury jest jednak zdecydowanie mniejszy niż w latach ubiegłych.

- Widać, że ludzie się boją. Mam tu na myśli przede wszystkim osoby starsze, bo młodsze mają do tego dystans. Część ludzi już stawia znicze i mówią, że 1 listopada nie przyjdą - przyznaje pani Małgorzata, która sprzedaje znicze i kwiaty przy największym cmentarzu w Bełchatowie.

Podkreśla, że pandemia daje się też we znaki handlującym. Październik zawsze dla branży producentów zniczy i kwiatów był finansowymi żniwami. Teraz, jak mówi Pani Małgorzata, jest inaczej, co tu ukrywać – gorzej. Ruch w podcmentarnych kwiaciarniach spadł nawet o połowę!

Wszystkich Świętych 2020: W Bełchatowie starsze osoby pełne obaw

Na cmentarzach rozpoczęły się tradycyjne porządki. Przy grobach tłumów brak, można spotkać pojedyncze osoby, które się krzątają. Bez tłumów, za to w maseczkach i z dużą niepewnością. Starsze osoby jasno deklarują, że wirus budzi ich grozę, spora część bełchatowian pytana o to, czy odwiedzi cmentarze 1 listopada mówi, że raczej będzie starała się powstrzymać. Nie brakuje też jednak takich, którzy w przywiązaniu do tradycji nie wyobrażają sobie nie przyjść we Wszystkich Świętych na groby bliskich.

Posłuchaj, czy 1 listopada bełchatowianie wybiorą się na cmentarz

Wszystkich Świętych 2020: Czy cmentarze będą otwarte 1 listopada?

Handlarze zniczami i kwiatami narzekają na znaczące spadki obrotów, ale może być gorzej. W przestrzeni publicznej nadal aktualne jest pytanie: czy cmentarze będą otwarte 1 listopada? Na dziś nadal nie ma oficjalnych, rządowych deklaracji co do tego czy wizyta na nekropoliach w ogóle będzie możliwa.

W miniony piątek Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Polska od soboty, 24 października stałą się czerwoną strefą. Premier podczas zeszłotygodniowej konferencji zapowiedział, że decyzja o ewentualnym zamknięciu cmebtarzy zapadnie w tym tygodniu.

- Tę decyzję zostawiamy na przyszły tydzień. Będziemy widzieli wówczas, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń i decyzja będzie wtedy ostatecznie podjęta co do ewentualnych ograniczeń i zasad - powiedział w piątek, 23 października premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie szef rządu zaapelował do wszystkich o pozostanie w tym dniu w domach.

-Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później. Zostawić to na kilka tygodni później - powiedział premier.

Wszystkich Świętych 2020: Kościół apeluje do wiernych!

Z identycznym apelem do wiernych wyszedł Kościół. Biskupi poszczególnych diecezji z przewodniczącym Episkopatu Polski włącznie zaapelowali do Polaków, aby do wizyt na grobach bliskich podjeść bardzo zdroworozsądkowo.

- Apeluję o rozłożenie nawiedzania grobów na dni poprzedzające 1 listopada oraz dni następujące po tej uroczystości - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Z apelem do wiernych zwrócił się też abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

- Najbliższy czas w Polsce związany jest ze wzmożonymi odwiedzinami cmentarzy i modlitwami za zmarłych. Przypominam, że łaskę odpustu zupełnego ofiarowanego za zmarłych można uzyskiwać przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, dlatego proszę o odkładanie nawiedzania cmentarzy na czas po 2 listopada, tak, aby unikać dużych zgromadzeń – poinformował abp. Grzegorz Ryś.

Super Raport 23.10 (szef KPRM - Michał Dworczyk, dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW, Sławomir Broniarz - prezes ZNP oraz dr Maciej Jędrzejko)