WYBORY PREZYDENCKIE 2020. II tura wyborów: Jak głosować bez zameldowania lub podczas wyjazdu? [INFORMATOR]

2020-07-05 10:00 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Wybory prezydenckie 2020. Jak załatwić wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez ePUAP
Autor: Grzegorz Kluczyński

Dokładnie za tydzień, w niedzielę, 12 lipca, ponownie ruszymy do urn wyborczych w ramach II tury wyborów prezydenckich 2020. Ponieważ mamy sezon wakacyjny w pełni, spora część wyborców w tym dniu może przebywać poza miejscem swojego zamieszkania. Czy to oznacza, że zostajemy pozbawieni możliwości głosowania? Nic z tych rzeczy, ustawodawca daje kilka możliwości na oddanie głosu. Sprawdź jak głosować bez zameldowania oraz podczas pobytu w innym miejscu?!

Spis treści

  1. II tura wyborów prezydenckich - głosowanie korespondencyjne
  2. II tura wyborów prezydenckich - głosowanie poza miejscem zamieszkania
  3. II tura wyborów prezydenckich - uprawnienia wyborców niepełnosprawnych

II tura wyborów prezydenckich - głosowanie korespondencyjne

Ten kto nie zorganizował się wcześniej już nie będzie miał możliwości wybrać opcji głosowania przez pełnomocnika czy korespondencyjnie. Tu czas na zgłoszenie był do 30 czerwca, ale… Są wyjątki od tej reguły. Otóż osoby, które przebywają na kwarantannie – mogą te formalności załatwić do 7 lipca. Z kolei Ci, którzy kwarantannie poddani zostaną po tym dniu, o możliwość głosowania korespondencyjnego mogły zawnioskować do 10 lipca.

Ważne! Jeśli wyborca w pierwszej turze głosował korespondencyjnie, przed II turą nie musi składać kolejnego wniosku. Pakiet wyborczy będzie dostarczony na ten sam adres, na jaki został wysłany poprzednio.

II tura wyborów prezydenckich - głosowanie poza miejscem zamieszkania

Jednym z łatwiejszych sposobów na zagłosowanie poza miejscem zamieszkania jest dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym wyborca będzie przebywał w dniu wyborów. Można to zrobić za pomocą platformy ePUAP lub bezpośrednio w urzędzie. Wniosek o dopisanie do spisu wyborców można składać do 7 lipca w Zespole ds. Ewidencji Danych Osobowych przy ul. Czyżewskiego 7.

Wpisanie się do spisu wyborców nie jest jedynym sposobem na zagłosowanie poza miejscem zameldowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów, możemy wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy wpisany do spisu wyborców (najczęściej to gmina, w której wyborca jest zameldowany). O wydanie takiego zaświadczenia można wnioskować do 10 lipca do godz. 13:00 w Zespole ds. Ewidencji Danych Osobowych przy ul. Czyżewskiego 7.

Ważne! Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest jednorazowo. Oznacza to, że jeśli wyborca je zgubi lub zniszczy, nie otrzyma duplikatu. W takiej sytuacji nie będzie on mógł także oddać głosu w lokalu, gdzie jest ujęty w spisie wyborców.

Express Biedrzyckiej - Leszek Balcerowicz: To nawrót do tradycji PRL

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

II tura wyborów prezydenckich - uprawnienia wyborców niepełnosprawnych

Osoba niepełnosprawna może głosować osobiście w lokalu obwodowej komisji wyborczej właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Może także głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z kodeksem wyborczym na terenie każdego miasta przynajmniej połowa lokali wyborczych musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przypadku Bełchatowa na 28 Obwodowych Komisji Wyborczych wspomniany wymóg spełnia 16. Obwieszczenie Prezydenta Miasta Bełchatowa, które zawiera pełną listę siedzib OKW, także lokali wyborczych przyjmujących niepełnosprawnych wyborców.

Ważne! Miasto zapewnia osobom niepełnosprawnym bezpłatny dowóz do lokalu wyborczego. Wystarczy w dniu wyborów zgłosić taką potrzebę w magistracie dzwoniąc pod numer 44 733 52 10.