ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

2021-01-13 11:41 mj-s
ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?
Autor: Pixabay/ 2081671 ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

W 2021 roku rodzice muszą przygotować się na zmianę zasad w przyznawaniu świadczenia 500 plus. Wraz z nowym rokiem na świadczeniobiorców czeka więcej formalności, ponadto zmieni się okres przyznania świadczenia. O czym muszą pamiętać rodzice, aby nie stracić pieniędzy? Gdzie złożyć wniosek 500 plus w Bełchatowie? Od kiedy i na jakich zasadach można składać dokumenty? Sprawdźcie!

500 plus to najpopularniejsze świadczenie w Polsce, z którego korzystają miliony rodzin. Ruszył w 2016 roku, wówczas pieniądze były wypłacane tylko na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Od kiedy w 2019 roku zniesiono kryterium dochodowe i przyznano 500 plus na każde, nawet pierwsze dziecko, pieniądze trafiają praktycznie do każdej rodziny.

W bieżącym roku świadczeniobiorcy muszą przygotować się na zmiany, na pozór niewielkie korekty w 500 plus, dla niektórych mogą oznaczać koniec wypłat świadczenia. Po pierwsze, dotychczas rodzice nie musieli się o nie ubiegać co roku. Raz złożony wniosek był bowiem automatycznie odnawiany. Od 2021 roku w programie wprowadzono konieczność jego złożenia. Nowe zasady w świadczeniu precyzują także terminy składania wniosków i okresu rozliczeniowego. 

CZYTAJ: Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?

500 plus w 2021 roku

Program 500 plus w 2021 roku przez zmiany będzie funkcjonował w nowych terminach i to jest najważniejsza zmiana w programie na 2021 rok. W tej chwili okres świadczenia będzie naliczany od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022. Ta zmiana jest jednoznaczna z koniecznością złożenia nowego wniosku o wypłatę świadczenia. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy stracić pieniądze z 500 plus. Trzeba więc koniecznie zapoznać się i dopilnować nowych dat złożenia wniosku o 500 plus.

500 plus. Wnioski

Wnioski o wypłatę 500 plus można składać od:

  • 1 lutego 2021 roku drogą elektroniczną,
  • 1 kwietnia 2021 roku drogą tradycyjną.

PRZECZYTAJ: Oto najpopularniejsze i najrzadsze imiona w Bełchatowie w 2020 roku! Co na topie? [LISTA IMION]

Wniosek o wypłatę świadczenia drogą elektroniczną będzie można złożyć, tak jak w poprzednich latach za pośrednictwem kilku kanałów. Można to zrobić za pomocą bankowości elektronicznej oraz dwóch rządowych platform: emp@tia i ePUAP .

Pamiętajmy o tym, że złożenie wniosku przez e-mail, np. na adres miejscowego MOPSu czy GOPSu jest formą NIEPOPRAWNĄ!

CZYTAJ: Bełchatów: Awaria wodociągu! BEZ WODY mieszkańcy bloków na dwóch osiedlach!

A jak złożyć wniosek drogą tradycyjną w Bełchatowie?

Wnioski o świadczenie 500 plus będą przyjmowane także drogą tradycyjną, ale wówczas ich nabór w placówkach zajmującymi się świadczeniami rodzinnymi, rozpocznie się 1 kwietnia 2021. W przypadku Bełchatowa dokumenty będą przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej ul. Dąbrowskiego 2.

Pamiętajmy, że dokumenty można także wysłać za pośrednictwem poczty polskiej.

500 plus. Kiedy wypłata świadczenia?

Wypłata świadczenia 500 plus jest zależna od terminu złożenia wniosku. Terminy wypłat świadczenia wychowawczego wyglądają następująco:

  • w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 kwietnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje do dnia 30 czerwca tego roku,

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Bełchatów: Masz kłopoty finansowe z powodu epidemii COVID-19? Możesz skorzystać z tej dopłaty!

  • w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 maja do dnia 31 maja danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 lipca tego roku,
  • w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 czerwca danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 sierpnia tego roku,
  • w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 lipca danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 września tego roku,
  • w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na dany okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 sierpnia danego roku do dnia 31 sierpnia danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października tego roku.

Przyznane świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail.

Urzędnicy przypominają jednocześnie, że w przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w szczególności zmian w sytuacji rodzinnej lub wyjazdu członka rodziny poza granicę Rzeczpospolitej Polskiej należy niezwłocznie powiadomić o tym organ wypłacający świadczenie wychowawcze. Niepoinformowanie organu o powyższych zmianach może skutkować koniecznością zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

CZYTAJ: Mniej kradzieży, gwałtów, ale więcej ZABÓJSTW! To efekt koronawirusa? Policyjne statystyki ZASKAKUJĄ!

Brutalnie odbierał dziecko matce