Podlaskie. Terytorialsi złożyli w Brańsku przysięgę [ZDJĘCIA]

2020-02-17 9:08 vera, inf. prasowa
Podlaskie. Terytorialsi złożyli w Brańsku przysięgę
Autor: Fot. Weronika Kostieniewicz W minioną sobotę w Brańsku miała miejsce pierwsza w tym roku przysięga podlaskich Terytorialsów. Sobotnia uroczystość zakończyła pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 31 stycznia. W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 2 tysiące żołnierzy.

W miniony weekend Brańsk był miejscem dwóch ważnych uroczystości dla podlaskich Terytorialsów: pierwszej przysięgi wojskowej w 2020 roku oraz ceremonii mianowania absolwentów pierwszego kursu podoficerskiego SONDA. W 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej pełni służbę ponad 2 tysiące żołnierzy.

W minioną sobotę w Brańsku miała miejsce pierwsza w tym roku przysięga podlaskich Terytorialsów. Sobotnia uroczystość zakończyła pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe, które rozpoczęło się 31 stycznia.

Czytaj też: Wojska Obrony Terytorialnej. Sprawdź, jak zostać Terytorialsem!

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę, że "przysięgi odbywały się w wielu miejscach rozsianych na terenie naszego województwa, gdzie Wojsko Polskie fizycznie nie było obecne od dziesiątków lat". Na koniec wystąpienia powiedział: "Życzę Wam, żebyście (...) zawsze również byli pierwszymi w ramach jednostek Obrony Terytorialnej w naszym kraju".

Już od marca nowi żołnierze rozpoczną trzyletni cykl szkoleń w formule: jeden weekend w miesiącu oraz 14 dni w roku. Po tym okresie będą mogli dali kontynuować Terytorialną Służbę Wojskową lub - z pierwszeństwem - ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Kolejne szkolenie ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej zaplanowane jest w maju. Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Obecnie w WOT pełni służbę ponad 24 tysięcy żołnierzy. Wkrótce pierwsi żołnierze obrony terytorialnej osiągną status gotowych do walki.

Zobacz WIDEO: Dzień z życia policjanta