SZOKUJĄCE wyniki kontroli. Spleśniałe ciastka i śmierdzące ryby

i

Autor: Pixabay SZOKUJĄCE wyniki kontroli. Spleśniałe ciastka i śmierdzące ryby

SZOKUJĄCE wyniki kontroli! Spleśniałe ciastka i śmierdzące ryby

2019-12-06 14:53

Inspekcja Handlowa podała wyniki kontroli polskich sklepów sprzedających jedzenie na wagę lub na sztuki. Kilkudziesięciu przedsiębiorców zostało ukaranych finansowo.

Inspekcja Handlowa w pierwszym półroczu 2019 roku skontrolowała sklepy, które oferowały produkty spożywcze oferowane luzem, na wagę lub na sztuki. Sprawdzano przede wszystkim ciasta i ciastka, ale również pieczywo, ryby czy bakalie. Kontrola odbyła się w 164 sklepach – branżowych takich jak cukiernie czy sklepy rybne, spożywczych i marketach. W 132 z nich (80,5 proc.) inspektorzy odnotowali nieprawidłowości.

- Inspektorzy ocenili 1384 partie produktów, ponad trzy czwarte to różnego rodzaju ciasta, ciastka i cukierki - informuje Agnieszka Orlińskiej z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Nieprawidłowości dotyczyły ponad 64 proc. skontrolowanych partii, w tym prawie 60 proc. ciastek i ciast, ponad 70 proc. ryb czy ponad trzech czwartych pieczywa. Zastrzeżenia wzbudziło zarówno oznakowanie, jak i jakość.

Badania laboratoryjne wykazały m.in.:

  • ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych
  • bakalie zawierały konserwanty, które nie były podane w składzie
  • słodycze miały inną niż deklarowana zawartość cukru lub soli
  • ryby miały nieprzyjemny zapach, rozpadały się po ugotowaniu i miały niejednorodną strukturę

Nieprawidłowości wykryto również w kwestii oznakowania. Brakowało np. nazwy produktu lub wprowadzała ona w błąd (na przykład „kule rumowe”, choć do ich produkcji nie użyto rumu, a jedynie aromat, „markizy cytrynowe”, choć w składzie nie było cytryny, tylko aromat, „filet z soli” zamiast „filet z limandy żółtopłetwej”. 681 partii produktów było niewłaściwie oznakowanych. 

- Pojawiły się także przypadki stosowania w oznakowaniu ciast i ciastek określenia „domowe”, choć zawierały konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki - kontynuuje Agnieszka Orlińska z UOKiK.

Rozpoznasz miasta po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 16
Na zdjęciu widzimy:
Kraków

Inspektorzy występowali także anonimowo w roli konsumentów robiących zakupy. Okazało się, że w 26 punktach sprzedawcy zawyżali należność – liczyli ją według cen wyższych, niż na półkach i wywieszkach lub według wagi brutto. W siedmiu sklepach inspektorzy znaleźli żywność przeterminowaną lub nie mogli ustalić terminów ważności, a w 34 były wagi bez aktualnej legalizacji.

Czytaj także: Z czym w Polsce kojarzą Białystok? Bimber, ul. Szkolna i disco polo [ZDJĘCIA]

- W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto Inspekcja Handlowa skierowała 21 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów - podsumowuje Agnieszka Orlińska.

Nieprawidłowości w sklepach na terenie woj. podlaskiego można zgłaszać kontaktując się z najbliższym Wojewódzkim Inspektoratem Inspekcji Handlowej.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku
15-297 Białystok
ul. Żelazna 9, lok. 1 U
tel.: 85 742 80 52, 85 742 80 59
faks 85 743 52 68
inspekcja.handlowa@bialystok.wiih.gov.pl
http://www.bialystok.wiih.gov.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Łomży
18-400 Łomża
ul. Księcia Janusza I/1
tel. 86 216 51 54
faks 86 216 72 55
lomza@bialystok.wiih.gov.pl

Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Suwałkach
16-400 Suwałki
ul. 1 maja 13
tel. 87 566 48 37
faks 87 566 47 21
suwalki@bialystok.wiih.gov.pl